ags logo
Show Results and Pictures of Plants from Around our Shows

Merit Medals and Bars won in 2019

Gold Bars
PershoreGold Bar (2)David Charlton, Derby
East CheshireGold Bar (13)John Dixon, East Leake
East AngliaGold Bar (6)Martin Rogerson, Breadsall
East AngliaGold Bar (6)Diane Clement, Wolverhampton
East LancashireGold Bar (1)John Bunn, Middlesborough
East LancashireGold Bar (29)Don Peace, Yarm
UlsterGold Bar (2)George & Pat Gordon, Bangor
UlsterGold Bar (2)Paddy Smith, Navan
ClevelandGold Bar (2)Peter Farkasch, Sandbach
KentGold Bar (19)Lee & Julie Martin, Pevensey
DublinGold Bar (1)George Sevastopulo, Howth
DublinGold Bar (12)Liam Byrne, Dublin 16
North MidlandGold Bar (7)Clare Oates, Scunthorpe
North MidlandGold Bar (4)Ian Instone, Leeds
HexhamGold Bar (28)Don Peace, Yarm
South WestGold Bar (20)Paul & Gill Ranson, Chippenham
South WestGold Bar (33)Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
South WestGold Bar (10)Mavis & Sam Lloyd, Redditch
KendalGold Bar (6)Ron & Hilary Price, Eccles
KendalGold Bar (1)Mala Janes, Ponteland
LoughboroughGold Bar (3)Frank & Barbara Hoyle, Chipping
LoughboroughGold Bar (3)John Savage, Church Warsop
Gold Medals
LoughboroughGold medalLawrence Peet, Harrogate
Silver Bars
PershoreSilver Bar (1)Lesley Travis, Birmingham
WimborneSilver Bar (2)Andrew Ward, Wisbech
East AngliaSilver Bar (5)Ben & Paddy Parmee, Chandlers Ford
East AngliaSilver Bar (3)David & Liz Livermore, Barley
North MidlandSilver Bar (4)Ben & Paddy Parmee, Chandlers Ford
Harlow Early SpringSilver Bar (3)Ben & Paddy Parmee, Chandlers Ford
Silver Medals
PershoreSilver medal(Art)Gemma Hayes, Aberconwy
WimborneSilver medalRussell Beeson, Broadstone
UlsterSilver medalGordon Finch, Belfast
ClevelandSilver medalSteve Clements, Sleaford
HexhamSilver medalVivien Self, Maiden Law
HexhamSilver medalElizabeth Dodds, Carlisle
South WestSilver medalDuncan Bennett, Pensilva
LoughboroughSilver medalRaymond Hurd, Doncaster
Harlow Early SpringSilver medalJanine Doulton, Folkestone
Bronze Medals
East LancashireBronze medalMichael Wild, Accrington
UlsterBronze medal Montalto Estate, Ballynahinch
DublinBronze medalTriona Corcoran, Dublin
North MidlandBronze medalIan Sutton, Nottingham
HexhamBronze medalRobert Dodds, Carlisle
HexhamBronze medalMichael Osborn, Colne
South WestBronze medalRoger Clark, Bovey Tracey
South WestBronze medalPam Weston, Talaton
KendalBronze medalPhilip Adderley, Lancaster
LoughboroughBronze medalJanet Pepper, Woking
LoughboroughBronze medalGavin Sowerby, Mablethorpe
Harlow Early SpringBronze medalSteve Clements, Sleaford
Pershore EarlyBronze medal(Art)Gemma Hayes, Aberconwy