ags logo
Show Results and Pictures of Plants from Around our Shows

Kendal AGS SHOW 2015

Trophies and Awards

Hollett Trophy
   most first prize points in Open Section
Don Peace, Yarm
PRIZE POINTS: first:17 second:0 third:0
Michael Roberts Memorial Trophy
   most first prize points in Intermediate Secti
Bob Worsley, Woodford
PRIZE POINTS: first:16 second:4 third:3
Reginald Kay Trophy
   most first prize points in Novice Section
David Morris, Caton, Lancaste
PRIZE POINTS: first:7 second:2 third:0
Artistic Award
   most first prize points in Artistic Open Section
Jean Morris, Berkhamsted
PRIZE POINTS: first:11 second:1 third:1
Artistic Award
   most first prize points in Artistic Intermediate Section
Vincent Daniels, Woodford Green
PRIZE POINTS: first:8 second:0 third:0
AGS Medal
   Class 1 - 6 pans rock plants
Tommy Anderson, Kendal
AGS Medal
   Class 45 - 6 pans rock plants; not more than two of any one genus
Don Peace, Yarm
Roger Smith Cup
   6 pans rock plants grown from seed
NOT AWARDED
Kirby Cup
   best foliage plant
Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
Cyclamen hederifolium
Duncan Lowe Award
   best plant in a 19cm pot
Cyril Lafong, Glenrothes
Fritillaria gibbosa
David Mowle Trophy
   best bulbous plant in Intermediate (2) and Novice Sections
Bob Worsley, Woodford
Cyclamen libanoticum
Forrest Medal
   best plant in the Show
Frank & Barbara Hoyle, Chipping
Dionysia aretioides
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Frank & Barbara Hoyle, Chipping
Cyclamen pseudibericum
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Tommy Anderson, Kendal
Saxifraga 'Allendale Ghost'
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Ian Kidman, Ebchester
Dionysia curviflora 'Edinburgh'
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Martin & Anna Sheader, Southampton
Photograph of Chloraea magellanica
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Anne Wright, York
Picture of Fritillaria caucasica
Certificate of Merit
   plant or exhibit of outstanding merit
Jean Morris, Berkhamsted
Needlework - Cypripedium 'Ulla 'Silkens'
Gold Award
   exhibit of outstanding merit
Ann Kitchen, Arnside
Photographic Display of Orchids of South Lakeland