ags logo
Show Results and Pictures of Plants from Around our Shows

Early Spring AGS SHOW 2014

Class Results

CLASS 1 6-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 2 3-pan1 entry
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 3 1-pan 3 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Ian Robertson, Shaftesbury
3rd Maureen Ledgerton, Braintree
CLASS 4 3-pan1 entry
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 5 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 6 1-pan1 entry
1st George Elder, Cardiff
CLASS 7 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 8 1-pan1 entry
1st Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 9 3-pan1 entry
1st Ian Robertson, Shaftesbury
CLASS 10 1-pan 2 entries
1st Dave Riley, Kendal
2nd Ian Robertson, Shaftesbury
CLASS 11 3-pan1 entry
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 12 1-pan 2 entries
1st Alan & Janet Cook, Dinton
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 13 1-pan 2 entries
1st Alan & Janet Cook, Dinton
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 14 3-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 15 1-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Michael Chadwick, Tonbridge
CLASS 16 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 17 1-pan 2 entries
2nd Alan Newton, Ponteland
3rd Rosina Abbiss, Harpenden
CLASS 18 3-pan1 entry
1st David Hoare, Lyminge
CLASS 19 1-pan 4 entries
1st Alan & Janet Cook, Dinton
2nd Maureen Ledgerton, Braintree
3rd David Hoare, Lyminge
CLASS 20 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 21 1-pan 2 entries
1st Ray Drew, Laindon
2nd Kit Strange, London
CLASS 22 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 23 3-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 24 1-pan 5 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd George Elder, Cardiff
3rd Ian Sharpe, St. Albans
CLASS 25 1-pan 2 entries
1st Don Peace, Yarm
3rd Peter Hurren, Datchworth
CLASS 26 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 27 1-pan 2 entries
1st Ian Robertson, Shaftesbury
2nd Pam Turtle, Sible Hedingham
CLASS 28 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 29 1-pan 3 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd David Philbey, Petersfield
CLASS 30 3-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 31 1-pan1 entry
1st Peter Erskine, Petersfield
CLASS 32 1-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Barbara Chapman, Runwell
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 33 1-pan 6 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Michael Sullivan, Brentwood
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 34 1-pan 2 entries
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 35 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 36 1-pan 6 entries
1st Tim Lever, Aberconway Nurs
2nd Clive Dart, Henfield
3rd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 37 3-pan 3 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Michael Sullivan, Brentwood
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 38 1-pan 5 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Clive Dart, Henfield
3rd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 39 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 40 1-pan 3 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Alan Newton, Ponteland
3rd Alan & Janet Cook, Dinton
CLASS 41 1-pan1 entry
3rd Peter Jones, Dunstable
CLASS 42 1-pan1 entry
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 43 1-pan 2 entries
1st Michael Sullivan, Brentwood
2nd Clive Dart, Henfield
CLASS 47 6-pan 3 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 48 3-pan 3 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Alan Newton, Ponteland
3rd Joy Bishop, Lightwater
CLASS 49 1-pan 4 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Nadine St. Claire, South Woodham F
CLASS 50 3-pan1 entry
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 51 3-pan 4 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Brian Burrow, Lancaster
3rd Alan & Janet Cook, Dinton
CLASS 52 1-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd David Philbey, Petersfield
3rd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 53 3-pan 4 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd Nigel Fuller, Wadhurst
3rd Alan & Janet Cook, Dinton
CLASS 54 1-pan 7 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Brian Burrow, Lancaster
3rd Alan & Janet Cook, Dinton
CLASS 55 3-pan1 entry
2nd Ian Robertson, Shaftesbury
CLASS 56 1-pan 8 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Ian Robertson, Shaftesbury
CLASS 57 3-pan1 entry
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 58 1-pan 2 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 59 3-pan 3 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Mr H Kaupert, Lamberhurst
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 60 1-pan 3 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Alan & Janet Cook, Dinton
3rd Nigel Fuller, Wadhurst
CLASS 61 1-pan 5 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Joy Bishop, Lightwater
CLASS 62 3-pan 2 entries
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Rosina Abbiss, Harpenden
CLASS 63 1-pan 7 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Rosina Abbiss, Harpenden
3rd Chris Lilley, North Anston
CLASS 64 3-pan 2 entries
1st David Hoare, Lyminge
2nd Alan & Janet Cook, Dinton
CLASS 65 1-pan 4 entries
1st Maureen Ledgerton, Braintree
2nd David Hoare, Lyminge
3rd Alan & Janet Cook, Dinton
CLASS 66 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 67 1-pan 3 entries
1st Peter Farkasch, Sandbach
2nd Ray Drew, Laindon
3rd Ian Sharpe, St. Albans
CLASS 68 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 69 3-pan 6 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Joy Bishop, Lightwater
3rd George Elder, Cardiff
CLASS 70 1-pan10 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 71 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 72 1-pan 4 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd David Philbey, Petersfield
CLASS 73 3-pan1 entry
2nd Ian Robertson, Shaftesbury
CLASS 74 1-pan 5 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Jim McGregor, Worcester
3rd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 75 3-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Barry Tattersall, Twickenham
CLASS 76 1-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Joy Bishop, Lightwater
CLASS 77 3-pan 3 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Ian Robertson, Shaftesbury
CLASS 78 1-pan 7 entries
1st Peter Summers, ChippingSodbury
2nd Ruth & Alan Jones, Rivenhall
2nd Ian Robertson, Shaftesbury
3rd John Fitzpatrick, Hereford
CLASS 79 1-pan 5 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Alan & Janet Cook, Dinton
CLASS 80 1-pan 3 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Alan & Janet Cook, Dinton
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 81 3-pan1 entry
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 82 1-pan 2 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd David Philbey, Petersfield
CLASS 83 1-pan 4 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Ian Robertson, Shaftesbury
CLASS 84 3-pan 2 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 85 6-pan 3 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Brian Burrow, Lancaster
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 86 3-pan 3 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Lee & Julie Martin, Pevensey
3rd George Elder, Cardiff
CLASS 87 1-pan 6 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Colin & Elaine Barr, High Wycombe
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 88 3-pan 4 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 89 1-pan 5 entries
1st Ray Drew, Laindon
2nd Don Peace, Yarm
3rd Ian Robertson, Shaftesbury
CLASS 91 6-pan1 entry
1st Peter Taggart, Belper
CLASS 92 3-pan 4 entries
1st Bob Fenwick, Woking
2nd Peter Hurren, Datchworth
3rd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 93 1-pan 6 entries
1st Bob Fenwick, Woking
2nd Audrey Dart, Henfield
2nd Duncan Gates, Saffron Walden
3rd Barbara Chapman, Runwell
CLASS 94 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 95 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 96 1-pan 2 entries
2nd Duncan Gates, Saffron Walden
3rd Barbara Chapman, Runwell
CLASS 97 1-pan 2 entries
2nd Bob Fenwick, Woking
3rd Maurice Bacon, Silver End
CLASS 98 1-pan1 entry
1st Bob Fenwick, Woking
CLASS 99 3-pan1 entry
3rd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 100 1-pan 2 entries
2nd Audrey Dart, Henfield
2nd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 101 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 102 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 103 3-pan 2 entries
1st Peter Taggart, Belper
2nd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 104 1-pan 5 entries
1st Brian Sulman, Mildenhall
2nd Peter Hardy, Sible Hedingham
3rd Peter Taggart, Belper
CLASS 105 1-pan1 entry
1st Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 106 3-pan 2 entries
1st Brian Sulman, Mildenhall
3rd Duncan Gates, Saffron Walden
CLASS 107 1-pan 4 entries
1st Cliff Walker, Crayford
2nd Brian Sulman, Mildenhall
3rd Peter Hardy, Sible Hedingham
CLASS 112 3-pan 3 entries
1st Bob Fenwick, Woking
2nd Brian Sulman, Mildenhall
3rd Peter Taggart, Belper
CLASS 113 1-pan 5 entries
1st Bob Fenwick, Woking
2nd Duncan Gates, Saffron Walden
3rd Maurice Bacon, Silver End
CLASS 114 3-pan 2 entries
1st Duncan Gates, Saffron Walden
2nd Bob Fenwick, Woking
CLASS 115 1-pan 2 entries
1st Bob Fenwick, Woking
2nd Duncan Gates, Saffron Walden
CLASS 116 1-pan 2 entries
2nd Peter Hurren, Datchworth
3rd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 117 1-pan 4 entries
1st Duncan Gates, Saffron Walden
2nd Peter Hurren, Datchworth
3rd Audrey Dart, Henfield
CLASS 118 1-pan 4 entries
2nd Maurice Bacon, Silver End
2nd Brian Sulman, Mildenhall
3rd Peter Hardy, Sible Hedingham
CLASS 119 1-pan 4 entries
1st Peter Hardy, Sible Hedingham
2nd Peter Taggart, Belper
3rd Peter Hurren, Datchworth
CLASS 120 1-pan 2 entries
1st Peter Taggart, Belper
2nd Maurice Bacon, Silver End
CLASS 121 1-pan 2 entries
1st Brian Sulman, Mildenhall
2nd Maurice Bacon, Silver End
CLASS 122 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 123 1-pan 2 entries
1st Peter Taggart, Belper
2nd Bob Fenwick, Woking
CLASS 124 1-pan 4 entries
1st Bob Fenwick, Woking
2nd Peter Taggart, Belper
3rd Duncan Gates, Saffron Walden
CLASS 129 3-pan1 entry
1st David & Liz Livermore, Barley
CLASS 130 1-pan 2 entries
1st Janine Doulton, Folkestone
2nd David & Liz Livermore, Barley
CLASS 131 1-pan1 entry
2nd David & Liz Livermore, Barley
CLASS 132 1-pan1 entry
1st David & Liz Livermore, Barley
CLASS 133 1-pan1 entry
2nd David & Liz Livermore, Barley
CLASS 134 1-pan1 entry
1st Ralph Sachs, Woodham Mortime
CLASS 135 1-pan 4 entries
1st David & Liz Livermore, Barley
2nd Steven Bratley, London
3rd Kit Strange, London
CLASS 136 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 137 1-pan1 entry
1st David & Liz Livermore, Barley