ags logo
Show Results and Pictures of Plants from Around our Shows

East Anglia AGS SHOW 2013

Class Results

CLASS 1 6-pan1 entry
1st Chris Lilley, North Anston
CLASS 2 3-pan 3 entries
1st David Charlton, Derby
2nd John Richards, Hexham
3rd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 3 1-pan 7 entries
1st Tim Lever, Aberconway Nurs
2nd John Richards, Hexham
3rd Dave Mountfort, Derby
3rd Ian Sharpe, St. Albans
CLASS 4 1-pan 2 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 5 1-pan 5 entries
2nd Chris Lilley, North Anston
2nd Robin Pickering, Goole
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 6 1-pan 3 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Robin Pickering, Goole
3rd Alan & Janet Cook, Dinton
CLASS 7 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 8 1-pan 2 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Robin Pickering, Goole
CLASS 9 3-pan 2 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Dave Mountfort, Derby
CLASS 10 1-pan 3 entries
1st Michael Sullivan, Brentwood
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 11 1-pan 2 entries
1st Maureen Ledgerton, Braintree
3rd Michael Sullivan, Brentwood
CLASS 12 1-pan 2 entries
1st Alan & Janet Cook, Dinton
2nd David Charlton, Derby
CLASS 13 1-pan 2 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Pam Turtle, Sible Hedingham
CLASS 14 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 15 1-pan 2 entries
1st Rod & Jane Leeds, Sudbury
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 16 3-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 17 1-pan 4 entries
1st Chris Lilley, North Anston
2nd Ian Sharpe, St. Albans
3rd Mr NT Stevens, Cambridge
CLASS 18 1-pan 3 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd John Richards, Hexham
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 19 3-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd David Charlton, Derby
CLASS 20 1-pan 8 entries
1st Alan & Janet Cook, Dinton
2nd Joy Bishop, Lightwater
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 21 1-pan 6 entries
1st Joy Bishop, Lightwater
2nd Tim Lever, Aberconway Nurs
3rd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 22 1-pan 6 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Anne Vale, Braintree
3rd Tim Lever, Aberconway Nurs
CLASS 23 3-pan1 entry
1st Dave Mountfort, Derby
CLASS 24 1-pan 5 entries
1st Alan & Janet Cook, Dinton
2nd Dave Mountfort, Derby
3rd Tim Lever, Aberconway Nurs
CLASS 25 1-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 26 1-pan 4 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Jean Morris, Berkhamsted
3rd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 27 3-pan 2 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Ian Sharpe, St. Albans
CLASS 28 1-pan 4 entries
1st John Richards, Hexham
2nd Elsie Willett, Biggleswade
3rd Maureen Ledgerton, Braintree
CLASS 29 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 30 1-pan 2 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Robert Amos, Biggleswade
CLASS 31 3-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 32 1-pan 3 entries
1st Michael Sullivan, Brentwood
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd David Charlton, Derby
CLASS 33 1-pan 3 entries
1st Robert Amos, Biggleswade
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Martin Rogerson, Breadsall
CLASS 34 1-pan 6 entries
1st Alan & Janet Cook, Dinton
2nd Margaret Pickering, Goole
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 35 1-pan 3 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd John Richards, Hexham
CLASS 36 1-pan 3 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Dave Mountfort, Derby
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 37 1-pan1 entry
2nd Michael Sullivan, Brentwood
CLASS 41 6-pan1 entry
1st Cecilia Coller, Norwich
CLASS 42 3-pan11 entries
1st Alan & Janet Cook, Dinton
2nd Alan Newton, Ponteland
2nd Margaret Pickering, Goole
3rd Don Peace, Yarm
3rd Robin Pickering, Goole
CLASS 43 1-pan10 entries
1st Peter Farkasch, Sandbach
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Lee & Julie Martin, Pevensey
CLASS 44 4-pan 4 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Anne Vale, Braintree
CLASS 45 1-pan11 entries
1st Robin Pickering, Goole
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Robert Rolfe, Nottingham
CLASS 46 1-pan 5 entries
1st Alan & Janet Cook, Dinton
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 47 1-pan 7 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Anne Vale, Braintree
CLASS 48 3-pan 2 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Robert Amos, Biggleswade
CLASS 49 1-pan 9 entries
1st Jim McGregor, Worcester
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Tim Lever, Aberconway Nurs
CLASS 50 1-pan 6 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Jean Morris, Berkhamsted
3rd Elsie Willett, Biggleswade
CLASS 51 1-pan 5 entries
1st Alan & Janet Cook, Dinton
2nd Peter Erskine, Petersfield
3rd Tim Lever, Aberconway Nurs
3rd Robin Pickering, Goole
CLASS 52 1-pan 7 entries
1st Neil Hubbard, Barrow-on-Soar
2nd Barry Tattersall, Twickenham
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 53 3-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Joy Bishop, Lightwater
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 54 1-pan 7 entries
1st Keith & Rachel Lever, Aberconwy Nurse
2nd Don Peace, Yarm
3rd Margaret Pickering, Goole
CLASS 55 1-pan 3 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Ian Sharpe, St. Albans
3rd Mr NT Stevens, Cambridge
CLASS 56 1-pan 5 entries
1st Ian Sharpe, St. Albans
2nd Tim Lever, Aberconway Nurs
3rd Barry Tattersall, Twickenham
CLASS 57 1-pan 8 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Ruth & Alan Jones, Rivenhall
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 58 1-pan10 entries
1st David Charlton, Derby
2nd Peter Erskine, Petersfield
3rd Rod & Jane Leeds, Sudbury
CLASS 59 1-pan 9 entries
1st Ian Instone, Leeds
2nd Peter Farkasch, Sandbach
3rd Joy Bishop, Lightwater
CLASS 60 3-pan 2 entries
2nd Alan Newton, Ponteland
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 61 1-pan 5 entries
1st Peter Erskine, Petersfield
2nd Alan Newton, Ponteland
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 62 1-pan 3 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Robert Amos, Biggleswade
3rd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 63 3-pan1 entry
1st Alan Newton, Ponteland
CLASS 64 1-pan 2 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd John Richards, Hexham
CLASS 65 1-pan 3 entries
1st John Richards, Hexham
2nd Alan Newton, Ponteland
3rd Tim Lever, Aberconway Nurs
CLASS 66 6-pan 2 entries
1st Lee & Julie Martin, Pevensey
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 67 3-pan1 entry
1st Ian Instone, Leeds
CLASS 68 1-pan 9 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Jim McGregor, Worcester
3rd Peter Erskine, Petersfield
CLASS 69 1-pan 3 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Robin Pickering, Goole
CLASS 71 3-pan 2 entries
1st Brian Sulman, Mildenhall
3rd Colin & Sue Buxton, Potton
CLASS 72 1-pan 3 entries
1st Michael Sullivan, Brentwood
2nd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 73 1-pan1 entry
1st Michael Sullivan, Brentwood
CLASS 74 1-pan 2 entries
1st Andrew Ward, Wisbech
2nd Colin & Sue Buxton, Potton
CLASS 75 3-pan 4 entries
1st Andrew Ward, Wisbech
2nd Mr NT Stevens, Cambridge
CLASS 76 1-pan 3 entries
1st Andrew Ward, Wisbech
2nd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 77 1-pan1 entry
2nd Georgina Instone, Leeds
CLASS 78 1-pan1 entry
3rd Andrew Ward, Wisbech
CLASS 79 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 80 1-pan 4 entries
1st Colin & Sue Buxton, Potton
2nd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 81 1-pan 6 entries
1st Colin & Sue Buxton, Potton
2nd Brendan Wade, Chesham
3rd Andrew Ward, Wisbech
CLASS 82 1-pan 6 entries
1st Colin & Sue Buxton, Potton
2nd Andrew Ward, Wisbech
3rd Neil Hubbard, Barrow-on-Soar
CLASS 83 1-pan 3 entries
1st Brian Sulman, Mildenhall
3rd Colin & Sue Buxton, Potton
CLASS 84 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 85 1-pan 5 entries
1st Michael Sullivan, Brentwood
2nd Brian Sulman, Mildenhall
3rd Andrew Ward, Wisbech
CLASS 86 1-pan 3 entries
1st Colin & Sue Buxton, Potton
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 87 1-pan 5 entries
1st Colin & Sue Buxton, Potton
2nd Michael Sullivan, Brentwood
3rd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 91 3-pan 4 entries
1st Colin & Sue Buxton, Potton
2nd Neil Hubbard, Barrow-on-Soar
3rd Georgina Instone, Leeds
CLASS 92 1-pan 4 entries
1st Colin & Sue Buxton, Potton
2nd Brian Sulman, Mildenhall
3rd Michael Agg, Wisbech
3rd Georgina Instone, Leeds
CLASS 93 1-pan 3 entries
1st Georgina Instone, Leeds
2nd Brian Sulman, Mildenhall
3rd Colin & Sue Buxton, Potton
CLASS 94 1-pan 3 entries
1st Michael Sullivan, Brentwood
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Maurice Bacon, Silver End
CLASS 95 1-pan 2 entries
1st Brian Sulman, Mildenhall
3rd Colin & Sue Buxton, Potton
CLASS 96 1-pan 3 entries
1st Colin & Sue Buxton, Potton
3rd Maurice Bacon, Silver End
CLASS 97 1-pan 3 entries
1st Georgina Instone, Leeds
2nd Neil Hubbard, Barrow-on-Soar
3rd Michael Agg, Wisbech
CLASS 98 1-pan 4 entries
1st Brian Sulman, Mildenhall
3rd Georgina Instone, Leeds
CLASS 99 1-pan 3 entries
1st Georgina Instone, Leeds
2nd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 100 1-pan 3 entries
1st Brian Sulman, Mildenhall
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Colin & Sue Buxton, Potton
CLASS 101 1-pan 2 entries
1st Georgina Instone, Leeds
3rd Brian Sulman, Mildenhall
CLASS 106 3-pan1 entry
2nd Maurice Bacon, Silver End
CLASS 107 1-pan1 entry
1st Maurice Bacon, Silver End
CLASS 108 1-pan 2 entries
1st Maurice Bacon, Silver End
2nd David & Elizabe Livermore, Barley
CLASS 109 1-pan1 entry
2nd Maurice Bacon, Silver End
CLASS 110 1-pan 2 entries
1st David & Elizabe Livermore, Barley
2nd Maurice Bacon, Silver End
CLASS 111 1-pan1 entry
1st Maurice Bacon, Silver End
CLASS 112 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 113 1-pan1 entry
1st David & Elizabe Livermore, Barley