ags logo
Show Results and Pictures of Plants from Around our Shows

Northumb. AGS/SRGC SHOW 2008

Class Results

CLASS 1 6-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Raymond Fairbairn, Allendale
CLASS 2 3-pan1 entry
1st Don Peace, Yarm
CLASS 3 1-pan 5 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 4 3-pan 2 entries
1st Raymond Fairbairn, Allendale
2nd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 5 1-pan 4 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Clare Dower, Frodsham
CLASS 6 1-pan 3 entries
1st Dave Newsome, Dronfield
2nd John Richards, Hexham
3rd Ron McBeath, Lamberton
CLASS 7 1-pan 4 entries
1st Tom Green, Rowlands Gill
2nd Martin Hughes, Stocksfield
3rd Raymond Fairbairn, Allendale
CLASS 8 1-pan 3 entries
1st David Millward, East Linton
2nd Alan Spenceley, Whitby
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 9 1-pan 3 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Trevor Jones, Hoddesdon
3rd David Boyd, Powburn
CLASS 10 1-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Ju Bramley, Chesterfield
CLASS 11 1-pan1 entry
1st Ian Kidman, Ebchester
CLASS 12 1-pan 4 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
3rd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 13 1-pan1 entry
1st Alan Newton, Ponteland
CLASS 14 1-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Tony Rymer, Wormald Green
CLASS 15 1-pan 2 entries
1st David Boyd, Powburn
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 16 1-pan 5 entries
1st Peter Hood, Hetton-le-Hole
2nd Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
3rd Ian Christie, Kirriemuir
3rd John Richards, Hexham
CLASS 17 1-pan 2 entries
1st Alan Spenceley, Whitby
3rd John Richards, Hexham
CLASS 18 1-pan1 entry
2nd Alan Newton, Ponteland
CLASS 19 1-pan 2 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Darren Sleep, Carnforth
CLASS 20 3-pan1 entry
1st Alan Newton, Ponteland
CLASS 21 1-pan 4 entries
1st Ian Instone, Leeds
2nd George Young, Stocksfield
3rd Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
CLASS 22 1-pan1 entry
1st Don Peace, Yarm
CLASS 23 3-pan1 entry
1st Alan Newton, Ponteland
CLASS 24 1-pan 5 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Tony Rymer, Wormald Green
CLASS 25 1-pan 4 entries
1st David Boyd, Powburn
2nd Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
3rd Les Brown, Southport
CLASS 26 1-pan 3 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 27 1-pan 3 entries
1st Martin Hughes, Stocksfield
2nd John Richards, Hexham
3rd Susan Tindall, Ballynahinch
CLASS 28 1-pan 5 entries
1st David Boyd, Powburn
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 29 1-pan 3 entries
1st David Boyd, Powburn
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 30 1-pan 2 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd David Boyd, Powburn
CLASS 31 1-pan 6 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Trevor Harding, Skelton
CLASS 32 1-pan 2 entries
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 33 1-pan 6 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Georgina Instone, Leeds
CLASS 34 1-pan1 entry
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 35 3-pan 4 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd David Boyd, Powburn
3rd John Richards, Hexham
CLASS 36 1-pan 3 entries
1st David Boyd, Powburn
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 37 1-pan 2 entries
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
2nd Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
CLASS 38 1-pan 3 entries
1st Dave Newsome, Dronfield
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 39 1-pan 5 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 40 1-pan 4 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd John Bunn, Middlesborough
3rd Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 41 1-pan 2 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 42 1-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Mr BD Davidson, Gatehouse of Fl
CLASS 43 1-pan 2 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 44 1-pan 4 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd David Millward, East Linton
3rd Della Kerr, Darlington
CLASS 45 1-pan 2 entries
1st Ju Bramley, Chesterfield
2nd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 46 1-pan 3 entries
1st John Dower, Frodsham
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd Hilary Luker, Windermere
CLASS 50 6-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Don Peace, Yarm
CLASS 51 3-pan 2 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 52 3-pan 3 entries
1st Tom Green, Rowlands Gill
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Tony Rymer, Wormald Green
CLASS 53 1-pan10 entries
1st Darren Sleep, Carnforth
2nd Don Peace, Yarm
3rd Ju Bramley, Chesterfield
CLASS 54 3-pan1 entry
1st Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 55 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 56 1-pan1 entry
1st Alan Newton, Ponteland
CLASS 57 1-pan 4 entries
1st Martin Rogerson, Breadsall
2nd Alan Spenceley, Whitby
3rd Raymond Fairbairn, Allendale
CLASS 58 3-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Tommy Anderson, Kendal
3rd Tom Green, Rowlands Gill
CLASS 59 1-pan12 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Alan Furness, Hexham
CLASS 60 1-pan 2 entries
1st Tom Green, Rowlands Gill
2nd Raymond Fairbairn, Allendale
CLASS 61 1-pan 4 entries
1st Alan Spenceley, Whitby
2nd Raymond Fairbairn, Allendale
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 62 1-pan 4 entries
1st Trevor Jones, Hoddesdon
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd David Boyd, Powburn
CLASS 63 1-pan 4 entries
1st Ju Bramley, Chesterfield
2nd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
3rd Sam Sutherland, Kincardine
CLASS 64 1-pan 2 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Ju Bramley, Chesterfield
CLASS 65 1-pan 7 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd Frank Hoyle, Chipping
3rd John Richards, Hexham
CLASS 66 1-pan1 entry
1st Ian Leslie, Bangor
CLASS 67 1-pan 6 entries
1st Mike Dale, Felton
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 68 1-pan 8 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
CLASS 69 3-pan 3 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
2nd Tom Green, Rowlands Gill
3rd Sam Sutherland, Kincardine
CLASS 70 1-pan 8 entries
1st Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 71 1-pan 3 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Ian Leslie, Bangor
CLASS 72 1-pan 2 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Wilf Lombard, Whickham
CLASS 73 1-pan 2 entries
1st Trevor Jones, Hoddesdon
2nd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 74 1-pan 5 entries
1st Les Brown, Southport
2nd Trevor Jones, Hoddesdon
3rd Tony Rymer, Wormald Green
CLASS 75 3-pan 4 entries
1st Les Brown, Southport
2nd David Millward, East Linton
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 76 1-pan 9 entries
1st Mike Bramley, Chesterfield
2nd John Richards, Hexham
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 77 3-pan1 entry
1st Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 78 1-pan 9 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Mr BD Davidson, Gatehouse of Fl
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 79 3-pan1 entry
1st Jean Wyllie, Dunblane
CLASS 80 1-pan 7 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Jean Wyllie, Dunblane
3rd Lionel Clarkson, Blackpool
CLASS 81 3-pan 4 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd David Boyd, Powburn
3rd Darren Sleep, Carnforth
CLASS 82 3-pan 5 entries
1st Ian Christie, Kirriemuir
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Les Brown, Southport
3rd Alan Spenceley, Whitby
CLASS 83 1-pan 7 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 84 1-pan 5 entries
1st Barry McWilliam, Morpeth
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 85 1-pan 7 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd David Boyd, Powburn
CLASS 86 1-pan 8 entries
1st Wilma & Jim Wright, Southport
2nd Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
3rd David Boyd, Powburn
CLASS 87 1-pan 5 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 88 1-pan 4 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd Carol Kellett, Chorley
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 89 1-pan1 entry
1st John Bunn, Middlesborough
CLASS 90 1-pan 4 entries
1st Mike Bramley, Chesterfield
2nd Alan Newton, Ponteland
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 91 1-pan 4 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 92 1-pan 5 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 93 3-pan 3 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 94 1-pan 7 entries
1st Brian Russ, Ormskirk
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Trevor Harding, Skelton
CLASS 95 1-pan11 entries
1st Carole & Ian Bainbridge, Edinburgh
2nd Brian Burrow, Lancaster
3rd David Boyd, Powburn
CLASS 96 1-pan 3 entries
1st Dave Newsome, Dronfield
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 97 3-pan 2 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd John Richards, Hexham
CLASS 98 1-pan 3 entries
1st Tommy Anderson, Kendal
3rd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Alan Newton, Ponteland
CLASS 99 1-pan 2 entries
2nd Brian Burrow, Lancaster
3rd Mike Dale, Felton
CLASS 100 1-pan 4 entries
1st Trevor Jones, Hoddesdon
2nd Jean Wyllie, Dunblane
3rd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 101 3-pan 2 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 102 1-pan 3 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 103 3-pan 2 entries
1st David Boyd, Powburn
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
CLASS 104 1-pan 3 entries
1st Barry McWilliam, Morpeth
2nd David Boyd, Powburn
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 105 3-pan 2 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd Peter Hood, Hetton-le-Hole
CLASS 106 1-pan 5 entries
1st Barry Winter, Stockton-on-Tee
2nd Alan Furness, Hexham
3rd Ian Leslie, Bangor
CLASS 107 3-pan 2 entries
1st Alan Newton, Ponteland
2nd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 108 1-pan 3 entries
1st George Young, Stocksfield
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 110 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 111 1-pan 4 entries
1st Jim Watson, Stocksfield
2nd Trevor Harding, Skelton
3rd Margaret Pickering, Goole
CLASS 112 1-pan 2 entries
1st Trevor Harding, Skelton
2nd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 113 1-pan 2 entries
1st Jim Watson, Stocksfield
2nd Trevor Harding, Skelton
CLASS 114 1-pan 2 entries
1st Jim Watson, Stocksfield
2nd John Bunn, Middlesborough
CLASS 115 1-pan 3 entries
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Trevor Harding, Skelton
CLASS 116 1-pan1 entry
1st Jim Watson, Stocksfield
CLASS 117 1-pan 5 entries
1st Robin Pickering, Goole
2nd Peter Farkasch, Sandbach
3rd John Bunn, Middlesborough
CLASS 118 3-pan1 entry
1st Jim Watson, Stocksfield
CLASS 119 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 120 1-pan1 entry
1st Trevor Harding, Skelton
CLASS 121 1-pan 7 entries
1st Philip Hughes, Stocksfield
2nd Margaret Pickering, Goole
3rd Jackie Parker, Hexham
CLASS 122 1-pan 2 entries
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Russell Hall, Wolsingham
CLASS 123 1-pan 3 entries
1st Sue Gill, Stobswood
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Russell Hall, Wolsingham
CLASS 124 1-pan 2 entries
1st Georgina Instone, Leeds
2nd John Bunn, Middlesborough
CLASS 125 1-pan 2 entries
1st Margaret Pickering, Goole
2nd Robin Pickering, Goole
CLASS 126 1-pan 3 entries
1st Margaret Pickering, Goole
2nd Trevor Harding, Skelton
3rd Georgina Instone, Leeds
CLASS 127 1-pan 3 entries
1st John Bunn, Middlesborough
2nd Trevor Harding, Skelton
3rd Margaret Pickering, Goole
CLASS 128 1-pan1 entry
1st Sue Gill, Stobswood
CLASS 129 3-pan 2 entries
1st Robin Pickering, Goole
2nd Margaret Pickering, Goole
CLASS 130 1-pan 6 entries
1st Margaret Pickering, Goole
2nd Peter Farkasch, Sandbach
3rd Robin Pickering, Goole
CLASS 131 1-pan 2 entries
1st Robin Pickering, Goole
2nd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 132 1-pan 3 entries
1st Robin Pickering, Goole
2nd Sue Gill, Stobswood
3rd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 133 1-pan 3 entries
1st Robin Pickering, Goole
2nd Jackie Parker, Hexham
3rd Sue Gill, Stobswood
CLASS 134 1-pan 3 entries
1st Trevor Harding, Skelton
2nd Margaret Pickering, Goole
3rd Jim Watson, Stocksfield
CLASS 135 1-pan 3 entries
1st Peter Farkasch, Sandbach
2nd Jim Watson, Stocksfield
3rd Pamela Anderson, Kendal
CLASS 136 1-pan1 entry
1st Robin Pickering, Goole
CLASS 137 1-pan 5 entries
1st Trevor Harding, Skelton
2nd Jim Watson, Stocksfield
3rd Robin Pickering, Goole
CLASS 138 1-pan 8 entries
1st John Bunn, Middlesborough
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Barbara Hoyle, Chipping
CLASS 139 1-pan 4 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Barbara Hoyle, Chipping
3rd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 140 1-pan 3 entries
1st Peter Farkasch, Sandbach
2nd Trevor Harding, Skelton
3rd Georgina Instone, Leeds
CLASS 141 1-pan 3 entries
1st Darrell Desbrow, Dalbeattie
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Robin Pickering, Goole
CLASS 142 1-pan 4 entries
2nd John Savage, Church Warsop
3rd Trevor Harding, Skelton
CLASS 143 1-pan 4 entries
1st John Savage, Church Warsop
2nd Jackie Parker, Hexham
3rd Peter Farkasch, Sandbach
CLASS 144 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 145 3-pan1 entry
1st Trevor Harding, Skelton
CLASS 146 1-pan 2 entries
1st Trevor Harding, Skelton
2nd Robin Pickering, Goole
CLASS 160 3-pan 3 entries
1st Barbara Hoyle, Chipping
2nd Jack Green, Marske
3rd Barry Richardson, Skelton
CLASS 161 1-pan 4 entries
1st Barry Richardson, Skelton
2nd Barbara Hoyle, Chipping
3rd Pamela Anderson, Kendal
CLASS 162 1-pan1 entry
1st Barry Richardson, Skelton
CLASS 163 1-pan 2 entries
1st Barry Richardson, Skelton
2nd Pamela Anderson, Kendal
CLASS 164 1-pan 3 entries
1st Barry Richardson, Skelton
2nd Jack Green, Marske
3rd Tony Taziker, Thornton
CLASS 165 1-pan 4 entries
1st Barbara Hoyle, Chipping
2nd Tony Taziker, Thornton
3rd Barry Richardson, Skelton
CLASS 166 1-pan 2 entries
1st Tony Taziker, Thornton
2nd Barbara Hoyle, Chipping
CLASS 167 1-pan1 entry
1st Barry Richardson, Skelton
CLASS 168 1-pan 3 entries
1st Frances Hughes, Stocksfield
2nd Mala Janes, Rowlands Gill
3rd Tony Taziker, Thornton