Farrer Medal
Best Plant in the Show
Jim McGregor, Worcester
Crocus kotschyanus
|
|
Crocus Spoon
best pan of Crocus
Jim McGregor, Worcester
Crocus kotschyanus
|
|
Farrer Medal
Best Plant in the Show
Jim McGregor, Worcester
Crocus kotschyanus
|
|
AGS Medal
Class 38 - 6 pans rock plants distinct
Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
|
|
AGS Medal
Class 38 - 6 pans rock plants distinct
Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
|
|
Nottingham Group Trophy
best Cyclamen
Ian Robertson, Shaftesbury
Cyclamen graecum ssp anatolicum
|
|
Certificate of Merit
plant or exhibit of outstanding merit
Ian Robertson, Shaftesbury
Cyclamen graecum anatolicum
|
|
Leicester Group Trophy
best pan in cone seed or fruit or autumn
coloured foliage
Cecilia Coller, Norwich
Aruncus aethusifolius
|
|
Leicester Group Trophy
best pan in cone seed or fruit or autumn
coloured foliage
Cecilia Coller, Norwich
Aruncus aethusifolius
|
|
Minera Trophy
best bulbous plant in Sections B and C
Alistair Forsyth, Chepstow
Crocus banaticus
|
|
Minera Trophy
best bulbous plant in Sections B and C
Alistair Forsyth, Chepstow
Crocus banaticus
|
|
Douglas & Alistair Forsyth, Chepstow
C-aggregate (Douglas) & best bulbous plant, B & C (Alistair)
|
|
Crosshall Goblet
best plant in Section C
Ashley Sadler, Snettersham
Cyclamen cilicium 'album'
|
|
Crosshall Goblet
best plant in Section C
Ashley Sadler, Snettersham
Cyclamen cilicium 'album'
|
|
Certificate of Merit
plant or exhibit of outstanding merit
Chris & Freda Norton, Lightwater
Nerine gaberonensis
|
|
Certificate of Merit
plant or exhibit of outstanding merit
Chris & Freda Norton, Lightwater
Nerine gaberonensis
|
|
Certificate of Merit
plant or exhibit of outstanding merit
Chris & Freda Norton, Lightwater
Nerine gaberonensis
|
|
Certificate of Merit
plant or exhibit of outstanding merit
Ian Sharpe, St. Albans
Liriope muscari
|
|
Certificate of Merit
plant or exhibit of outstanding merit
Ian Sharpe, St. Albans
Liriope muscari
|
|
Bob & Rannveig Wallis
Narcissus cavonillesii
|
|
Vaccinium 'Koralle'
|
|