View of the Hall
|
|
Hot debate
|
|
Photographer at work
|
|
Farrer Medal
Best Plant in the Show
Alan Taylor, Leamington Spa
Daphne petraea
|
|
Farrer Medal
Best Plant in the Show
Alan Taylor, Leamington Spa
Daphne petraea
|
|
Farrer Medal
Best Plant in the Show
Alan Taylor, Leamington Spa
Daphne petraea
|
|
G F Smith Trophy
best pan Androsace
Geoff Rollinson, Holmfirth
Androsace cylindrica
|
|
Ione Hecker Trophy
best pan of Primulaceae
Geoff Rollinson, Holmfirth
Androsace cylindrica
|
|
Ione Hecker Trophy
best pan of Primulaceae
Geoff Rollinson, Holmfirth
Androsace cylindrica
|
|
AGS Medal
Class 1 - 6 pans rock plants distinct
Brian Russ, Ormskirk
|
|
AGS Medal
Class 1 - 6 pans rock plants distinct
Brian Russ, Ormskirk
|
|
AGS Medal
Class 39 - 6 pans rock plants distinct
not more than two of any one genus
Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
|
|
C A Underwood Memorial Plate
best pan Orchidaceae
Brian & Jo Walker, Solihull
Cypripedium formosanum
|
|
C A Underwood Memorial Plate
best pan Orchidaceae
Brian & Jo Walker, Solihull
Cypripedium formosanum
|
|
Cheshire Salver
most first prize points in Section B
Mel Linney, Wombwell
|
|
Bernard Green Bowl
most first prize points in Section C
Georgina Instone, Leeds
Pleione hybrid
|
|
Cheshire Spoon
best plant in Section C
Brian Marshall, High Lane
Glaucidium palmatum
|
|
Cheshire Spoon
best plant in Section C
Brian Marshall, High Lane
Glaucidium palmatum
|
|
Certificate of Merit
plant or exhibit of outstanding merit
John Dixon, East Leake
Dionysia diapensifolia SLIZE 253
|
|
Certificate of Merit
plant or exhibit of outstanding merit
Don Peace, Yarm
Fritillaria pyrenaica 'Kathleen Hall'
|
|
Certificate of Merit
plant or exhibit of outstanding merit
Don Peace, Yarm
Fritillaria pyrenaica 'Kathleen Hall'
|
|
Certificate of Merit
plant or exhibit of outstanding merit
Diane Clement, Wolverhampton
Andromeda polifolia
|
|
Certificate of Merit
plant or exhibit of outstanding merit
Diane Clement, Wolverhampton
Andromeda polifolia
|
|
Dave Mountfort
Rhododendron russatum (dwarf form)
|
|
Harry Roberts
Rhododendron charitopes
|
|
John Saxton
x Phylliopsis 'Puck'
|
|
Ian Leslie
Cassiope lycopodioides
|
|
|
|
Dave Mountfort
Lewisia tweedyi
|
|
Penny & John Pope
Lewisia tweedyi
|
|
Robert Rolfe
Saxifraga exarata ssp adenophora
|
|
Robert Rolfe
Daphne petraea 'Persebee'
|
|
Robert Rolfe
Daphne petraea 'Persebee'
|
|
Vic Aspland
Trillium ozarkianum
|
|
Martin & Anna Sheader
Allium nevskianum
|
|
Brian Burrow
Primula albenensis
|
|
Brian Burrow
Primula albenensis
|
|
Martin & Anna Sheader
Junnellia patagonica
|
|
Martin & Anna Sheader
Junnellia patagonica
|
|
Tony Lee
Sedum humifusum
|
|
Phlox grayii
|
|
Rhododendron 'Sleeping Beauty'
|
|
Viola pedata
|
|
Geoff Rollinson
Primula bracteata ACE1671
|
|
Martin Rogerson
Primula reidii v williamsii
|
|
Ian Instone
Calceolaria uniflora
|
|
Pteridophyllum racemosum
|
|
Martin & Anna Sheader
Olsynium biflorum
|
|
Anisitome capillifolia
|
|
Anisotome imbricata
|
|
Haastia pulvinaris
|
|