ags logo
Show Results and Pictures of Plants from Around our Shows

Blackpool AGS/SRGC SHOW 2006

Class Results

CLASS 1 6-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 2 3-pan1 entry
1st Mavis Allanson, Bolton
CLASS 3 1-pan 3 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Mike &Christine Brown , West Kirby
3rd Barry Winter, Stockton-on-Tee
CLASS 4 3-pan1 entry
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 5 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 6 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 7 1-pan1 entry
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 8 1-pan 2 entries
1st Jenny Bourne, Dawlish
2nd Frank Hoyle, Chipping
CLASS 9 3-pan1 entry
1st John Richards, Hexham
CLASS 10 1-pan 2 entries
1st John Richards, Hexham
2nd Terry Mitchell, Ossett
CLASS 11 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 12 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 13 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 14 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 15 1-pan1 entry
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
CLASS 16 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 17 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 18 3-pan1 entry
1st Mavis Allanson, Bolton
CLASS 19 1-pan 2 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Tony Rymer, Wormald Green
CLASS 20 1-pan 2 entries
1st Kath Rimmer, Eccleston
2nd Eric Rainford, Leeds
CLASS 21 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 22 1-pan 3 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 23 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 24 3-pan 4 entries
1st Jim Almond, Shrewsbury
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 25 1-pan 2 entries
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Della Kerr, Darlington
CLASS 26 1-pan 3 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Peter Farkasch, Sandbach
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 27 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 28 1-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Della Kerr, Darlington
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 29 1-pan 3 entries
1st Peter Bland, Goosnargh
2nd John Richards, Hexham
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 30 1-pan 5 entries
1st Eric Rainford, Leeds
2nd Mike &Christine Brown , West Kirby
3rd Wilma & Jim Wright, Southport
CLASS 31 1-pan1 entry
1st John Richards, Hexham
CLASS 32 1-pan 3 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Jenny Bourne, Dawlish
CLASS 33 1-pan 2 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Mavis Allanson, Bolton
CLASS 34 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 35 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 36 1-pan 3 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd Jeff Davies, Hellaby
3rd Wilma & Jim Wright, Southport
CLASS 37 1-pan 6 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 38 1-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 39 3-pan 3 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 40 1-pan10 entries
1st Frank Hoyle, Chipping
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
3rd Glassford Sprunt, Bridge of Allan
CLASS 41 1-pan 3 entries
1st Frank Hoyle, Chipping
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
3rd Mavis Allanson, Bolton
CLASS 42 1-pan 4 entries
1st Ian Instone, Leeds
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 43 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 44 1-pan 2 entries
1st Hilary Luker, Windermere
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
CLASS 45 6-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 46 3-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Pat Craven, Yarm
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 47 1-pan 6 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Peter Bland, Goosnargh
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 48 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 49 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 50 1-pan 3 entries
1st John Richards, Hexham
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Terry Mitchell, Ossett
CLASS 51 3-pan1 entry
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 52 1-pan 3 entries
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 53 3-pan 2 entries
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 54 1-pan 7 entries
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
2nd Geoff Rollinson, Holmfirth
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 55 1-pan1 entry
1st Mavis Allanson, Bolton
CLASS 56 1-pan 5 entries
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 57 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 58 1-pan 3 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 59 1-pan 3 entries
1st Brian Burrow, Lancaster
2nd Rod & Shirley Johnson, Bollington
3rd Mavis Allanson, Bolton
CLASS 60 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 61 3-pan 3 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Jim Almond, Shrewsbury
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 62 1-pan 3 entries
1st Mavis Allanson, Bolton
2nd Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 63 1-pan 5 entries
1st Andrew Lovell, Ormskirk
2nd Eric Rainford, Leeds
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 64 1-pan1 entry
3rd Alan Papworth, Skipton
CLASS 65 1-pan10 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Tony Rymer, Wormald Green
3rd Peter Bland, Goosnargh
CLASS 66 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 67 1-pan10 entries
1st Colin Wibberley, Warrington
2nd Trevor Whitaker, Bradford
3rd Jean Wyllie, Dunblane
CLASS 68 1-pan 3 entries
1st Ian Leslie, Bangor
2nd Mavis & Sam Lloyd, Redditch
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 69 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 70 1-pan 7 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Lionel Clarkson, Blackpool
3rd Trevor Whitaker, Bradford
CLASS 71 1-pan 7 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Colin Wibberley, Warrington
3rd Jean Wyllie, Dunblane
CLASS 72 1-pan 5 entries
1st Jim Almond, Shrewsbury
2nd Peter Bland, Goosnargh
3rd Tommy Anderson, Kendal
CLASS 73 1-pan1 entry
1st Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 74 1-pan 4 entries
1st Rod & Shirley Johnson, Bollington
2nd Jim Almond, Shrewsbury
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 75 1-pan 3 entries
1st Geoff Rollinson, Holmfirth
2nd Ian Leslie, Bangor
3rd Brian Burrow, Lancaster
CLASS 76 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 77 1-pan1 entry
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 78 1-pan 4 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
2nd Brian Russ, Ormskirk
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 79 3-pan 3 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
3rd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 80 1-pan 4 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd Martin Rogerson, Breadsall
3rd Brian Russ, Ormskirk
CLASS 85 3-pan 2 entries
1st Peter Farkasch, Sandbach
2nd Mel Linney, Wombwell
CLASS 86 1-pan 2 entries
1st Martin Hughes, Stocksfield
2nd Alma Papworth, Skipton
CLASS 87 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 88 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 89 1-pan1 entry
1st Martin Hughes, Stocksfield
CLASS 90 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 91 1-pan 2 entries
1st Alma Papworth, Skipton
2nd Tom Melling, Ormskirk
CLASS 92 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 93 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 94 1-pan1 entry
1st Kath Rimmer, Eccleston
CLASS 95 1-pan1 entry
1st Alma Papworth, Skipton
CLASS 96 3-pan1 entry
1st Hilary Luker, Windermere
CLASS 97 1-pan1 entry
1st Hilary Luker, Windermere
CLASS 98 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 99 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 100 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 101 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 102 1-pan1 entry
1st Mel Linney, Wombwell
CLASS 103 1-pan 3 entries
1st Hilary Luker, Windermere
2nd Edward Spencer, Egginton
3rd Martin Hughes, Stocksfield
CLASS 104 1-pan1 entry
1st Carol Kellett, Chorley
CLASS 105 1-pan 3 entries
1st Carol Kellett, Chorley
2nd Mel Linney, Wombwell
3rd Martin Hughes, Stocksfield
CLASS 106 1-pan1 entry
1st Carol Kellett, Chorley
CLASS 107 1-pan1 entry
1st Hilary Luker, Windermere
CLASS 112 3-pan 2 entries
1st Peter Farkasch, Sandbach
2nd Hilary Luker, Windermere
CLASS 113 1-pan 5 entries
1st Edward Spencer, Egginton
2nd Peter Farkasch, Sandbach
3rd Martin Hughes, Stocksfield
CLASS 114 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 115 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 116 1-pan1 entry
2nd Martin Hughes, Stocksfield
CLASS 117 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 118 1-pan 2 entries
3rd Martin Hughes, Stocksfield
3rd Alma Papworth, Skipton
CLASS 119 1-pan 3 entries
1st Mrs HA Nottingham, Leeds
2nd Tom Melling, Ormskirk
3rd Kath Rimmer, Eccleston
CLASS 120 1-pan 4 entries
1st Hilary Luker, Windermere
2nd Carol Kellett, Chorley
3rd Edward Spencer, Egginton
CLASS 121 1-pan 2 entries
1st Edward Spencer, Egginton
3rd Hilary Luker, Windermere
CLASS 122 1-pan 3 entries
1st Mel Linney, Wombwell
2nd Hilary Luker, Windermere
3rd Martin Hughes, Stocksfield
CLASS 123 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 124 1-pan1 entry
2nd Mel Linney, Wombwell
CLASS 125 1-pan1 entry
1st Mel Linney, Wombwell
CLASS 126 1-pan 2 entries
1st Peter Farkasch, Sandbach
2nd Jeff Stuart, Wombwell
CLASS 127 1-pan1 entry
2nd Hilary Luker, Windermere
CLASS 132 3-pan1 entry
2nd Jeff Stuart, Wombwell
CLASS 133 1-pan 2 entries
1st Jeff Stuart, Wombwell
2nd Elaine Linney, Wombwell
CLASS 134 1-pan 2 entries
1st Mr.N.R. Nuttall, Wombwell
2nd Mr.E.J. Brown, Bradford
CLASS 135 3-pan1 entry
1st Mr B Nottingham, Leeds
CLASS 136 1-pan 3 entries
1st Mr B Nottingham, Leeds
2nd Jeff Stuart, Wombwell
3rd Mr.N.R. Nuttall, Wombwell
CLASS 137 1-pan1 entry
3rd Tony Taziker, Thorton
CLASS 138 1-pan 6 entries
1st Jeff Stuart, Wombwell
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Tony Taziker, Thorton
CLASS 139 1-pan 3 entries
1st Jeff Stuart, Wombwell
2nd Elaine Linney, Wombwell
3rd Georgina Instone, Leeds
CLASS 140 1-pan1 entry
1st Hilary Fagen, Blackpool
CLASS 141 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 142 1-pan 4 entries
1st Jeff Stuart, Wombwell
2nd Georgina Instone, Leeds
3rd Mr.E.J. Brown, Bradford
CLASS 143 1-pan 5 entries
1st Elaine Linney, Wombwell
2nd Jeff Stuart, Wombwell
3rd Georgina Instone, Leeds
CLASS 144 1-pan0 entries
NO RESULTS