ags logo
Show Results and Pictures of Plants from Around our Shows

Loughborough AGS SHOW 2002

Class Results

CLASS 1 6-pan 2 entries
1st Alan Taylor, Leamington Spa
2nd John Richards, Hexham
CLASS 2 3-pan1 entry
1st Geoff Mawson, Dronfield
CLASS 3 1-pan 4 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Don Peace, Yarm
3rd Maureen Ledgerton, Braintree
CLASS 4 3-pan 2 entries
1st Jim Almond, Shrewsbury
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 5 3-pan 2 entries
1st Jim Almond, Shrewsbury
2nd Dave Charlton, Derby
CLASS 6 1-pan1 entry
2nd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 7 1-pan 2 entries
1st John Richards, Hexham
2nd Terry Mitchell, Ossett
CLASS 8 3-pan1 entry
2nd George Young, Stocksfield
CLASS 9 1-pan 5 entries
1st Edward Barraclough, Bradford
2nd Mike &Christine Brown , West Kirby
3rd Jim Almond, Shrewsbury
CLASS 10 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 11 1-pan1 entry
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
CLASS 12 1-pan 5 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Steven Newton, Fleckney
3rd Geoff Parker, Banbury
CLASS 13 1-pan 6 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd John Dixon, East Leake
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 14 3-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Vernon Hancock, Grimsby
CLASS 15 1-pan 4 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd George Young, Stocksfield
3rd Mike Smith, Hythe Alpines
CLASS 16 1-pan 3 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd Ian Instone, Leeds
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 17 1-pan 3 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Vernon Hancock, Grimsby
3rd Jean Wilson, Newark
CLASS 18 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 19 1-pan 4 entries
1st Peter Maguire, Gosforth
2nd Peter Hood, Penshaw
3rd Doreen Webster, Loughborough
CLASS 20 3-pan1 entry
2nd Barry Tattersall, Twickenham
CLASS 21 1-pan 3 entries
1st Carl Hardwick, Wolverhampton
2nd Barry Tattersall, Twickenham
3rd Richard Manuel, Ross-on-Wye
CLASS 22 3-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 23 1-pan 4 entries
1st Maureen Ledgerton, Braintree
2nd David Richards, Cheltenham
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 24 3-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 25 1-pan 3 entries
1st Clare Oates, Scunthorpe
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Chris Lilley, Worksop
CLASS 26 1-pan 4 entries
1st Dick & Valerie Bathe, Ware
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd Clare Oates, Scunthorpe
CLASS 27 3-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 28 1-pan 3 entries
1st Jim Archibald, Llandysul
2nd Dave Mountfort, Derby
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 29 1-pan 2 entries
1st Brian Walker, Solihull
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 30 1-pan 3 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 31 1-pan10 entries
1st John Saxton, Sutton in Ash.
2nd Nigel Fuller, Wadhurst
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 32 1-pan 3 entries
1st Cecilia Coller, Norwich
1st John Richards, Hexham
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 33 1-pan 6 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd Elsie & Ivan Willett, Hitchin
CLASS 34 1-pan 5 entries
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
2nd Vernon Hancock, Grimsby
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Carl Hardwick, Wolverhampton
CLASS 35 3-pan 3 entries
1st Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 36 1-pan 5 entries
1st Vernon Hancock, Grimsby
2nd Jeff Davies, Hellaby
3rd Harry Roberts, Ashby-de-la-Zou
CLASS 37 1-pan 3 entries
1st Ian Kidman, Ebchester
2nd Jeff Davies, Hellaby
3rd John & Jean Morris, Berkhamstead
CLASS 38 1-pan 8 entries
1st Rob Price, Bromsgrove
2nd John Saxton, Sutton in Ash.
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 39 3-pan 7 entries
1st Sam Lloyd, Redditch
2nd Chris Bowyer, Chaddesden
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 40 1-pan12 entries
1st Maureen Ledgerton, Braintree
2nd Jo Walker, Solihull
3rd Brian & Shelagh Smethurst, Bury
CLASS 41 3-pan 3 entries
1st Chas & Rita Carter, Burpham
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Geoff Rollinson, Holmfirth
CLASS 42 1-pan 7 entries
1st Dave Charlton, Derby
2nd Clare Oates, Scunthorpe
3rd Paul & Gill Ranson, Chippenham
CLASS 43 1-pan 7 entries
1st Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Catherine Hook, Hitchin
CLASS 44 1-pan 6 entries
1st Brian Walker, Solihull
2nd Barry & Anne Wright, York
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 45 1-pan 3 entries
1st Dick & Valerie Bathe, Ware
2nd Mavis Lloyd, Redditch
3rd John & Jean Morris, Berkhamstead
CLASS 46 1-pan 2 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
CLASS 47 6-pan 3 entries
1st Jim Almond, Shrewsbury
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 48 3-pan 8 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Ian Kidman, Ebchester
3rd Don Peace, Yarm
CLASS 49 1-pan13 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 50 3-pan 5 entries
1st Geoff Mawson, Dronfield
2nd Dave Charlton, Derby
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 51 1-pan 7 entries
2nd Elsie & Ivan Willett, Hitchin
3rd Chas & Rita Carter, Burpham
CLASS 52 1-pan 6 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd John Richards, Hexham
3rd Jean Wilson, Newark
CLASS 53 3-pan11 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Geoff Rollinson, Holmfirth
3rd Nigel Fuller, Wadhurst
3rd Geoff Parker, Banbury
CLASS 54 1-pan19 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd Vernon Hancock, Grimsby
3rd Gill Saxton, Sutton in Ash.
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 55 3-pan1 entry
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
CLASS 56 1-pan 5 entries
1st Mike &Christine Brown , West Kirby
2nd Geoff Parker, Banbury
3rd Peter Hood, Penshaw
CLASS 57 3-pan 3 entries
1st John Dixon, East Leake
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
CLASS 58 1-pan 8 entries
1st Derek Pickard, Stockton-on-Tee
2nd John Dixon, East Leake
3rd Rod & Shirley Johnson, Bollington
CLASS 59 3-pan 3 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Paul & Gill Ranson, Chippenham
3rd Chas & Rita Carter, Burpham
CLASS 60 1-pan 6 entries
1st Rod & Shirley Johnson, Bollington
2nd Nigel Fuller, Wadhurst
3rd Ron Beeston, Worcester
CLASS 61 1-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd Nigel Fuller, Wadhurst
3rd Cecilia Coller, Norwich
CLASS 62 1-pan 8 entries
1st Carl Hardwick, Wolverhampton
2nd Doreen Webster, Loughborough
3rd George Young, Stocksfield
CLASS 63 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 64 1-pan 4 entries
1st Don Peace, Yarm
2nd John & Jean Morris, Berkhamstead
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 65 1-pan 4 entries
2nd Steven Newton, Fleckney
3rd Ian Instone, Leeds
CLASS 66 1-pan 4 entries
1st Barry Tattersall, Twickenham
2nd Carl Hardwick, Wolverhampton
3rd Dick & Valerie Bathe, Ware
CLASS 67 3-pan 4 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 68 1-pan 9 entries
2nd Simon Bond, Hartpury
2nd Robert Rolfe, Nottingham
3rd Geoff Mawson, Dronfield
CLASS 69 3-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 70 1-pan 6 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
2nd Jim Archibald, Llandysul
3rd Chris Lilley, Worksop
CLASS 71 1-pan 4 entries
1st Irene Sentance, Grainthorpe
2nd Cecilia Coller, Norwich
3rd Chris Lilley, Worksop
CLASS 72 3-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Jim Archibald, Llandysul
CLASS 73 1-pan 8 entries
1st Robert Rolfe, Nottingham
2nd Jo Walker, Solihull
3rd Irene Sentance, Grainthorpe
CLASS 74 3-pan 2 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Brian Walker, Solihull
CLASS 75 1-pan 4 entries
1st Maureen Ledgerton, Braintree
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Jim Almond, Shrewsbury
CLASS 76 1-pan11 entries
1st Ivor Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd Ron & Hilary Price, Eccles
2nd Irene Sentance, Grainthorpe
3rd David Richards, Cheltenham
CLASS 77 1-pan 8 entries
1st Paul & Gill Ranson, Chippenham
2nd Geoff Mawson, Dronfield
3rd Geoff Parker, Banbury
CLASS 78 3-pan 3 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
3rd Mike Smith, Hythe Alpines
CLASS 79 1-pan 5 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Richard Manuel, Ross-on-Wye
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 80 1-pan 5 entries
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
2nd Alan Furness, Hexham
3rd Jim Almond, Shrewsbury
CLASS 81 6-pan1 entry
1st Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 82 3-pan 6 entries
1st Nigel Fuller, Wadhurst
1st Richard Manuel, Ross-on-Wye
2nd John Dixon, East Leake
3rd Bob & Rannveig Wallis, Carmarthen
CLASS 83 1-pan 8 entries
1st Alan Furness, Hexham
2nd Derek Pickard, Stockton-on-Tee
3rd Ian Kidman, Ebchester
CLASS 84 6-pan1 entry
2nd Angie Yorston, Grays
CLASS 85 3-pan1 entry
1st Tony Lee, Long Eaton
CLASS 86 1-pan1 entry
1st Edward Spencer, Egginton
CLASS 87 3-pan 2 entries
1st Thomas Acton, Leicester
2nd Edward Spencer, Egginton
CLASS 88 1-pan 2 entries
1st Viv Pugh, Brownhills
2nd Harold Webb, Royston
CLASS 89 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 90 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 91 1-pan 2 entries
2nd Thomas Acton, Leicester
3rd Richard Jeffery, Wellingborough
CLASS 92 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 93 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 94 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 95 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 96 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 97 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 98 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 99 1-pan1 entry
1st Harold Webb, Royston
CLASS 100 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 101 1-pan 4 entries
1st Harold Webb, Royston
2nd Ian Carty, Chesterfield
3rd Catherine Hook, Hitchin
CLASS 102 1-pan1 entry
1st Angie Yorston, Grays
CLASS 103 3-pan 2 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Catherine Hook, Hitchin
CLASS 104 1-pan 4 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
1st Edward Spencer, Egginton
2nd Catherine Hook, Hitchin
3rd Harold Webb, Royston
CLASS 105 1-pan 4 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Catherine Hook, Hitchin
3rd Ian Carty, Chesterfield
CLASS 106 1-pan 2 entries
1st Harold Webb, Royston
2nd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 107 3-pan1 entry
1st Tony Lee, Long Eaton
CLASS 108 1-pan 2 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
CLASS 109 1-pan 2 entries
1st Edward Spencer, Egginton
2nd Tony Lee, Long Eaton
CLASS 110 1-pan 7 entries
1st Harold Webb, Royston
2nd Richard Jeffery, Wellingborough
3rd Viv Pugh, Brownhills
CLASS 111 1-pan1 entry
1st Tony Lee, Long Eaton
CLASS 112 1-pan1 entry
1st Richard Jeffery, Wellingborough
CLASS 113 1-pan 2 entries
1st Richard Jeffery, Wellingborough
2nd Harold Webb, Royston
CLASS 114 1-pan 4 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Ian Carty, Chesterfield
3rd Richard Jeffery, Wellingborough
CLASS 115 1-pan 2 entries
1st Richard Jeffery, Wellingborough
2nd Glenis Dyer, Welford
CLASS 116 1-pan 3 entries
1st Ian Carty, Chesterfield
2nd Mr & Mrs C Barr, High Wycombe
3rd Glenis Dyer, Welford
CLASS 117 1-pan 4 entries
1st Richard Jeffery, Wellingborough
2nd Glenis Dyer, Welford
3rd Thomas Acton, Leicester
CLASS 118 1-pan 3 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Edward Spencer, Egginton
3rd Ian Carty, Chesterfield
CLASS 119 1-pan 3 entries
1st Tony Lee, Long Eaton
2nd Harold Webb, Royston
3rd Ian Carty, Chesterfield
CLASS 120 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 121 1-pan 2 entries
1st Julie Kitson, Royston
2nd David Porter, Coventry
CLASS 122 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 123 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 124 1-pan 6 entries
1st Julie Kitson, Royston
2nd Cliff Hirst, Stoke-on-Trent
3rd James Benn, Middlesbrough
CLASS 125 1-pan1 entry
1st Mr JT Mitchell, Ossett
CLASS 126 1-pan1 entry
2nd Samuel cox, Northampton
CLASS 127 1-pan1 entry
2nd David Porter, Coventry
CLASS 128 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 129 1-pan 2 entries
1st James Benn, Middlesbrough
3rd Keith Hutton, Stogursey
CLASS 130 1-pan 2 entries
1st Mr & Mrs C Barr, High Wycombe
2nd Julie Kitson, Royston
CLASS 131 1-pan 2 entries
1st Samuel cox, Northampton
2nd Mr & Mrs C Barr, High Wycombe
CLASS 132 1-pan 3 entries
1st Mr JT Mitchell, Ossett
2nd Samuel cox, Northampton
3rd Keith Hutton, Stogursey
CLASS 133 1-pan1 entry
1st Samuel cox, Northampton
CLASS 134 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 135 1-pan1 entry
1st James Benn, Middlesbrough
CLASS 136 1-pan 2 entries
1st James Benn, Middlesbrough
2nd David Porter, Coventry
CLASS 137 1-pan 2 entries
1st James Benn, Middlesbrough
2nd David Porter, Coventry
CLASS 138 1-pan 2 entries
1st Julie Kitson, Royston
2nd David Porter, Coventry
CLASS 139 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 202 3-picture 3 entries
1st Sheila Brown, Maidstone
2nd Pam Turtle, Sible Hedingham
3rd Pete Murray, Stamford
CLASS 204 3-picture 4 entries
1st Pete Murray, Stamford
2nd Chas Carter, Burpham
3rd Sheila Brown, Maidstone
3rd Pam Turtle, Sible Hedingham
CLASS 205 1-picture 4 entries
1st Pam Turtle, Sible Hedingham
2nd Pete Murray, Stamford
CLASS 206 6-picture1 entry
1st Sheila Brown, Maidstone
CLASS 207 3-picture 2 entries
1st Sheila Brown, Maidstone
3rd Chas Carter, Burpham
CLASS 208 1-picture 3 entries
1st Pete Murray, Stamford
2nd Sheila Brown, Maidstone
3rd Chas Carter, Burpham
CLASS 210 3-picture 2 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
1st Maureen Ledgerton, Braintree
CLASS 211 1-picture 2 entries
1st Maureen Ledgerton, Braintree
2nd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 213 3-picture 2 entries
2nd Peter Maguire, Gosforth
2nd Pete Murray, Stamford
CLASS 214 1-picture 2 entries
1st Peter Maguire, Gosforth
2nd Pete Murray, Stamford
CLASS 215 6-picture1 entry
1st Mavis Lloyd, Redditch
CLASS 216 3-picture 2 entries
1st Barbara Hook, Hitchin
2nd Mavis Lloyd, Redditch
CLASS 217 1-picture 3 entries
1st Barbara Hook, Hitchin
2nd Mavis Lloyd, Redditch
CLASS 218 3-picture 4 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
1st Anne Wright, York
2nd Mavis Lloyd, Redditch
3rd Mr RB Watson, Countesthorpe
CLASS 219 1-picture 4 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
1st Anne Wright, York
2nd Mavis Lloyd, Redditch
3rd Mr RB Watson, Countesthorpe
CLASS 220 3-picture 4 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
2nd Mavis Lloyd, Redditch
2nd Anne Wright, York
CLASS 221 1-picture 5 entries
1st Rosemary Cox, Harrogate
2nd Mavis Lloyd, Redditch
3rd Anne Wright, York
CLASS 223 3-picture 2 entries
1st Anne Wright, York
2nd Mavis Lloyd, Redditch
CLASS 224 1-picture 3 entries
1st Anne Wright, York
2nd Mavis Lloyd, Redditch
3rd Mr RB Watson, Countesthorpe
CLASS 225 3-picture 2 entries
1st Mavis Lloyd, Redditch
2nd Rita Carter, Burpham
CLASS 226 1-picture 2 entries
1st Rita Carter, Burpham
1st Mavis Lloyd, Redditch
CLASS 227 3-picture 2 entries
1st Mrs Jean Morris, Berkhampstead
2nd Rita Carter, Burpham
CLASS 228 1-picture 2 entries
1st Mrs Jean Morris, Berkhampstead
3rd Rita Carter, Burpham
CLASS 229 1-picture 2 entries
1st Mrs Jean Morris, Berkhampstead
2nd Rita Carter, Burpham
CLASS 230 3-picture 5 entries
1st Jackie Murray, Stamford
2nd Chas Carter, Burpham
3rd Sam Lloyd, Redditch
CLASS 231 1-picture 5 entries
1st Peter Maguire, Gosforth
2nd Chas Carter, Burpham
3rd Sam Lloyd, Redditch
CLASS 232 3-picture 5 entries
1st Peter Maguire, Gosforth
2nd Jackie Murray, Stamford
3rd Diane Clement, Wolverhampton
CLASS 233 1-picture 5 entries
1st Chas Carter, Burpham
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Jackie Murray, Stamford
CLASS 234 1-picture 3 entries
1st Maureen Ledgerton, Braintree
2nd Diane Clement, Wolverhampton
3rd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 235 1-picture 5 entries
1st Chas Carter, Burpham
2nd Peter Maguire, Gosforth
3rd Sam Lloyd, Redditch
CLASS 236 1-picture 5 entries
1st Diane Clement, Wolverhampton
2nd Jackie Murray, Stamford
3rd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 237 1-picture1 entry
1st Peter Maguire, Gosforth
CLASS 240 3-picture0 entries
NO RESULTS
CLASS 241 1-picture1 entry
3rd E Honnor, Taunton
CLASS 242 1-picture0 entries
NO RESULTS
CLASS 243 1-picture 2 entries
1st Mr RB Watson, Countesthorpe
3rd E Honnor, Taunton
CLASS 244 3-picture1 entry
2nd Mr RB Watson, Countesthorpe
CLASS 245 1-picture 3 entries
1st Mr RB Watson, Countesthorpe
2nd Peter Maguire, Gosforth
CLASS 246 1-picture0 entries
NO RESULTS