ags logo
Show Results and Pictures of Plants from Around our Shows

Northumb. AGS/SRGC SHOW 2001

Class Results

CLASS 1 6-pan1 entry
1st F.F. Hunt, Invergowerie
CLASS 2 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 3 1-pan 6 entries
1st P Hurst, Saddleworth
2nd C Oates, Scunthorpe
3rd D. Peace, Yarm
3rd E.G. Watson, Newcastle
CLASS 4 1-pan 2 entries
1st C Oates, Scunthorpe
3rd G.W. Young, Stocksfield
CLASS 5 1-pan1 entry
1st J. Dennis, Doncaster
CLASS 6 1-pan 8 entries
1st M. Bramley, Chesterfield
2nd R.G. Rolfe, Nottingham
3rd D. Millward, East Linton
CLASS 7 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 8 1-pan 4 entries
1st D.J. Pickard, Stockton-on-Tee
2nd G.W. Young, Stocksfield
3rd I. Kidman, Ebchester
CLASS 9 1-pan1 entry
1st A. Lovell, Ormskirk
CLASS 10 1-pan1 entry
1st I. Kidman, Ebchester
CLASS 11 1-pan 5 entries
1st G.W. Young, Stocksfield
2nd J.J. McGregor, Sheffield
3rd J.R. Johnstone, Ryton
CLASS 12 1-pan 3 entries
1st I.L. Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd J. Brownless, Middlesborough
3rd J. Wyllie, Dunblane
CLASS 13 3-pan1 entry
1st T. Anderson, Kendal
CLASS 14 1-pan 5 entries
1st P Craven, Yarm
2nd T. Anderson, Kendal
3rd J.J. McGregor, Sheffield
CLASS 15 1-pan1 entry
1st A. Spenceley, Whitby
CLASS 16 1-pan1 entry
2nd A. Newton, Ponteland
CLASS 17 1-pan 2 entries
1st A.J. Richards, Hexham
2nd RP Bathe, Ware
CLASS 18 3-pan1 entry
1st T.S. Whitaker, Bradford
CLASS 19 1-pan 5 entries
1st M.J. Dale, Felton
2nd J.R. Johnstone, Ryton
3rd A. Spenceley, Whitby
CLASS 20 1-pan 2 entries
1st T.S. Whitaker, Bradford
3rd J.R. Johnstone, Ryton
CLASS 21 3-pan 2 entries
1st A. Lovell, Ormskirk
2nd P. Maguire, Gosforth
CLASS 22 1-pan 3 entries
1st A.R. Furness, Hexham
2nd I. Kidman, Ebchester
3rd B. Russ, Ormskirk
CLASS 23 1-pan 6 entries
1st F.F. Hunt, Invergowerie
2nd I. Christie, Kirriemuir
3rd I Sentance, Grainthorpe
CLASS 24 1-pan 3 entries
1st D.J. Pickard, Stockton-on-Tee
2nd B. Smethurst, Bury
3rd I.G. Instone, Leeds
CLASS 25 1-pan 3 entries
1st A.R. Furness, Hexham
2nd A. Lovell, Ormskirk
3rd P.M. Hood, Penshaw
CLASS 26 1-pan 2 entries
1st J.R. Johnstone, Ryton
2nd B. Smethurst, Bury
CLASS 27 1-pan 2 entries
1st B. Smethurst, Bury
2nd B. Russ, Ormskirk
CLASS 28 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 29 1-pan 4 entries
1st I.L. Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd W. Lombard, Whickham
3rd I Sentance, Grainthorpe
CLASS 30 3-pan 4 entries
1st I Sentance, Grainthorpe
2nd B. Russ, Ormskirk
3rd I.G. Instone, Leeds
CLASS 31 1-pan 6 entries
1st G.W. Young, Stocksfield
2nd I.P.&C.A. Bainbridge, Edinburgh
3rd A.R. Furness, Hexham
CLASS 32 1-pan 6 entries
1st A.M.&B. Walker, Wallsend
2nd H.C. Shepherd, Bolton
3rd J.R. Johnstone, Ryton
CLASS 33 1-pan 9 entries
1st E.G. Watson, Newcastle
2nd I Sentance, Grainthorpe
3rd A. Newton, Ponteland
CLASS 34 1-pan 2 entries
1st D. Peace, Yarm
2nd J.R. Johnstone, Ryton
CLASS 35 1-pan 2 entries
1st T.S. Whitaker, Bradford
CLASS 36 1-pan 2 entries
1st G.W. Young, Stocksfield
2nd D. Kerr, Darlington
CLASS 37 1-pan 4 entries
1st H. Kidman, Ebchester
2nd C Oates, Scunthorpe
3rd J.M. Bramley, Chesterfield
CLASS 38 1-pan 3 entries
1st J.M. Bramley, Chesterfield
2nd I Sentance, Grainthorpe
3rd R Hadden, RYAL
CLASS 40 6-pan 2 entries
2nd A. Newton, Ponteland
3rd A.J. Richards, Hexham
CLASS 41 3-pan 5 entries
1st D. Peace, Yarm
2nd I. Kidman, Ebchester
3rd E.F. Rainford, Leeds
CLASS 42 1-pan 8 entries
1st D.J. Pickard, Stockton-on-Tee
2nd G.W. Young, Stocksfield
3rd C Oates, Scunthorpe
CLASS 43 3-pan 2 entries
1st I. Kidman, Ebchester
2nd I.L. Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 44 1-pan 4 entries
1st J. Mercer, Bradford
2nd A.M.&B. Walker, Wallsend
3rd I.L. Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 45 1-pan 5 entries
1st J. Dennis, Doncaster
2nd A.J. Richards, Hexham
3rd R.A. Cox, Harrogate
CLASS 46 1-pan15 entries
1st G.P. Mawson, Dronfield
2nd R.G. Rolfe, Nottingham
3rd W. Lombard, Whickham
CLASS 47 1-pan 4 entries
1st B. Smethurst, Bury
2nd F.F. Hunt, Invergowerie
CLASS 48 1-pan 5 entries
1st J.B. Saxton, Sutton in Ash.
2nd B. Burrow, Lancaster
3rd D. Peace, Yarm
CLASS 49 1-pan 2 entries
1st D.J. Pickard, Stockton-on-Tee
2nd J.R. Dixon, East Leake
CLASS 50 1-pan 3 entries
1st H. Kidman, Ebchester
2nd E.G. Watson, Newcastle
3rd A. Spenceley, Whitby
CLASS 51 1-pan 4 entries
1st I Sentance, Grainthorpe
2nd P. Maguire, Gosforth
CLASS 52 1-pan 3 entries
1st D. Peace, Yarm
2nd I. Kidman, Ebchester
3rd I Sentance, Grainthorpe
CLASS 53 1-pan20 entries
1st A.& B Wilson, Doddo
2nd K.W. Mellows, Warrington
3rd C Oates, Scunthorpe
CLASS 54 1-pan 6 entries
1st P Craven, Yarm
2nd A Mercer, Bradford
3rd R McBeath, Lamberton
CLASS 55 1-pan11 entries
1st B. Burrow, Lancaster
2nd T. Anderson, Kendal
3rd J.B. Saxton, Sutton in Ash.
CLASS 56 1-pan 2 entries
2nd A.J. Richards, Hexham
3rd RP Bathe, Ware
CLASS 57 1-pan1 entry
1st T. Rymer, Wormald Green
CLASS 58 3-pan 5 entries
1st A.J. Richards, Hexham
2nd A. Lovell, Ormskirk
3rd T. Rymer, Wormald Green
CLASS 59 1-pan15 entries
1st D. McDonald, Whickham
2nd M. Smith, Hythe Alpines
3rd B. Russ, Ormskirk
CLASS 60 3-pan 5 entries
1st T.S. Whitaker, Bradford
2nd J.J. McGregor, Sheffield
3rd G.W. Young, Stocksfield
CLASS 61 1-pan 9 entries
1st R McBeath, Lamberton
2nd G.W. Young, Stocksfield
3rd F.F. Hunt, Invergowerie
3rd D. Peace, Yarm
CLASS 62 3-pan 4 entries
1st G.W. Young, Stocksfield
2nd R.G. Rolfe, Nottingham
3rd T. Anderson, Kendal
CLASS 63 3-pan1 entry
1st I. Kidman, Ebchester
CLASS 64 1-pan 8 entries
1st B. Graham, Cramlington
2nd D. Peace, Yarm
3rd I. Kidman, Ebchester
CLASS 65 1-pan 6 entries
1st B. Smethurst, Bury
2nd A. Spenceley, Whitby
3rd I Sentance, Grainthorpe
CLASS 66 1-pan 7 entries
1st C Oates, Scunthorpe
2nd D. Peace, Yarm
3rd B. Russ, Ormskirk
CLASS 67 1-pan 2 entries
1st DT Riley, Kendal
3rd A. Lovell, Ormskirk
CLASS 68 1-pan 4 entries
1st D.J. Pickard, Stockton-on-Tee
2nd P. Maguire, Gosforth
3rd R.A. Fairbairn, Allendale
CLASS 69 1-pan1 entry
1st A. Spenceley, Whitby
CLASS 70 1-pan 3 entries
1st I.L. Betteridge, Ashby-de-la-Zou
2nd R. Hall, Wolsingham
3rd H.C. Shepherd, Bolton
CLASS 71 1-pan1 entry
3rd A. Newton, Ponteland
CLASS 72 1-pan 4 entries
1st I.P.&C.A. Bainbridge, Edinburgh
2nd B. Smethurst, Bury
3rd I. Kidman, Ebchester
CLASS 73 1-pan 2 entries
1st I Sentance, Grainthorpe
2nd I.L. Betteridge, Ashby-de-la-Zou
CLASS 74 1-pan 6 entries
1st G.W. Young, Stocksfield
2nd I.P.&C.A. Bainbridge, Edinburgh
3rd I. Kidman, Ebchester
CLASS 75 1-pan 3 entries
1st H.C. Shepherd, Bolton
2nd B. Russ, Ormskirk
3rd W. Lombard, Whickham
CLASS 76 3-pan 2 entries
1st A.R. Furness, Hexham
2nd M. Smith, Hythe Alpines
CLASS 77 1-pan 2 entries
1st I. Kidman, Ebchester
3rd R.A. Fairbairn, Allendale
CLASS 78 1-pan1 entry
2nd J. Wyllie, Dunblane
CLASS 79 1-pan 9 entries
1st E.F. Rainford, Leeds
2nd A. Newton, Ponteland
3rd R.A. Fairbairn, Allendale
CLASS 80 3-pan 8 entries
1st J.J. McGregor, Sheffield
2nd I.P.&C.A. Bainbridge, Edinburgh
3rd I. Kidman, Ebchester
CLASS 81 1-pan 8 entries
1st I. Kidman, Ebchester
2nd E.F. Rainford, Leeds
3rd T.S. Whitaker, Bradford
CLASS 82 1-pan12 entries
1st D.J. Pickard, Stockton-on-Tee
2nd J.R. Dixon, East Leake
3rd P. Maguire, Gosforth
CLASS 83 3-pan 2 entries
1st J.R. Dixon, East Leake
2nd T. Anderson, Kendal
CLASS 84 1-pan 8 entries
1st J.R. Dixon, East Leake
2nd D.J. Pickard, Stockton-on-Tee
3rd I.P.&C.A. Bainbridge, Edinburgh
CLASS 85 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 86 1-pan1 entry
2nd A.C. Hamblin, Morpeth
CLASS 87 1-pan 2 entries
1st A.C. Hamblin, Morpeth
2nd R. Munroe, Guisborough
CLASS 88 1-pan 2 entries
1st M Childerhouse, Brigg
2nd R. Munroe, Guisborough
CLASS 89 1-pan 2 entries
1st D Boyd, Necastle Upon T
3rd I Thorpe, Ripon
CLASS 90 1-pan 2 entries
1st M Childerhouse, Brigg
3rd R. Munroe, Guisborough
CLASS 91 1-pan1 entry
1st S. Leighton, Wigton
CLASS 92 1-pan 2 entries
1st I Thorpe, Ripon
2nd A.C. Hamblin, Morpeth
CLASS 93 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 94 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 95 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 96 1-pan 4 entries
1st R. Munroe, Guisborough
2nd I Thorpe, Ripon
3rd GA Garthwaite, Tetney
CLASS 97 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 98 1-pan1 entry
1st A.C. Hamblin, Morpeth
CLASS 99 1-pan1 entry
1st R. Munroe, Guisborough
CLASS 100 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 101 1-pan1 entry
1st J. Parker, Hexham
CLASS 102 1-pan1 entry
1st R. Munroe, Guisborough
CLASS 103 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 104 3-pan 2 entries
1st M Childerhouse, Brigg
2nd A.C. Hamblin, Morpeth
CLASS 105 1-pan1 entry
1st A.C. Hamblin, Morpeth
CLASS 106 1-pan 2 entries
1st M Childerhouse, Brigg
2nd H.T.&L. Garnick, Bedlington
CLASS 107 1-pan1 entry
1st H.T.&L. Garnick, Bedlington
CLASS 108 1-pan 2 entries
1st M Childerhouse, Brigg
2nd R. Munroe, Guisborough
CLASS 109 1-pan1 entry
2nd A.C. Hamblin, Morpeth
CLASS 110 1-pan1 entry
2nd D Boyd, Necastle Upon T
CLASS 111 1-pan 3 entries
1st H.T.&L. Garnick, Bedlington
2nd D Boyd, Necastle Upon T
3rd J. Parker, Hexham
CLASS 112 1-pan 3 entries
1st M Childerhouse, Brigg
2nd A.C. Hamblin, Morpeth
3rd R. Munroe, Guisborough
CLASS 113 1-pan 3 entries
1st H.T.&L. Garnick, Bedlington
2nd J. Parker, Hexham
3rd A.C. Hamblin, Morpeth
CLASS 114 1-pan1 entry
2nd A.C. Hamblin, Morpeth
CLASS 115 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 116 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 117 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 118 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 119 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 120 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 121 3-pan1 entry
2nd H.T.&L. Garnick, Bedlington
CLASS 122 1-pan 3 entries
1st M Childerhouse, Brigg
2nd A.C. Hamblin, Morpeth
3rd J. Parker, Hexham
CLASS 124 3-pan 2 entries
1st D Boyd, Necastle Upon T
2nd GA Garthwaite, Tetney
CLASS 125 1-pan 6 entries
1st D Boyd, Necastle Upon T
2nd S. Leighton, Wigton
3rd I. Carty, Chesterfield
CLASS 126 1-pan 2 entries
1st I. Carty, Chesterfield
2nd T Green, Rowlands Gill
CLASS 127 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 128 1-pan 2 entries
1st T Green, Rowlands Gill
2nd GA Garthwaite, Tetney
CLASS 129 1-pan1 entry
1st D Boyd, Necastle Upon T
CLASS 130 1-pan1 entry
1st T Green, Rowlands Gill
CLASS 131 1-pan 4 entries
1st D Boyd, Necastle Upon T
2nd GA Garthwaite, Tetney
3rd I. Carty, Chesterfield
CLASS 132 3-pan1 entry
1st D Boyd, Necastle Upon T
CLASS 133 1-pan 2 entries
1st I. Carty, Chesterfield
2nd T Green, Rowlands Gill
CLASS 134 1-pan 2 entries
1st I. Carty, Chesterfield
2nd GA Garthwaite, Tetney
CLASS 135 1-pan 3 entries
1st I. Carty, Chesterfield
2nd GA Garthwaite, Tetney
CLASS 136 1-pan 5 entries
1st D Boyd, Necastle Upon T
2nd I. Carty, Chesterfield
3rd S. Leighton, Wigton
CLASS 137 1-pan1 entry
1st I. Carty, Chesterfield
CLASS 138 1-pan1 entry
1st D Boyd, Necastle Upon T