ags logo
Show Results and Pictures of Plants from Around our Shows

Early Spring AGS SHOW 2001

Class Results

CLASS 1 6-pan1 entry
1st Mr A. Goode, Norwich
CLASS 2 3-pan 2 entries
1st Mr A. Goode, Norwich
2nd Mrs J.A. Rich, Chelmsford
CLASS 3 1-pan 3 entries
1st Mr P.M. Ranson, Chippenham
CLASS 4 3-pan 2 entries
1st Mr P.B. Nicholls, Shoreham by Sea
3rd Mrs C.M. Coller, Norwich
CLASS 5 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 6 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 7 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 8 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 9 1-pan1 entry
1st Mr D Philbey, Petersfield
CLASS 10 3-pan 2 entries
2nd Mrs K. Dryden, Sawbridgeworth
3rd Mr J. Novis, Horsham
CLASS 11 1-pan 5 entries
1st Mr R. Boone, Chelmsford
2nd Mr I. Robertson, Dinton
CLASS 12 3-pan1 entry
1st Mr P.B. Nicholls, Shoreham by Sea
CLASS 13 1-pan1 entry
1st Mr & Mrs C.G., Carter, Burpham
CLASS 14 1-pan 2 entries
1st Mr P.M. Ranson, Chippenham
2nd Mr & Mrs C.G., Carter, Burpham
CLASS 15 3-pan 5 entries
1st Mrs D. Webster, Loughborough
2nd Mrs K. Dryden, Sawbridgeworth
3rd Dr&Mrs R.B. Wallis, Carmarthen
CLASS 16 1-pan 8 entries
1st Mr R.W. Drew, Laindon
2nd Mrs D. Webster, Loughborough
3rd Dr T.C. Smale, Epsom Downs
CLASS 17 3-pan1 entry
1st Mr D.J. Hoare, Folkestone
CLASS 18 1-pan 5 entries
1st Mr R.G. Rolfe, Nottingham
2nd Mr F.M. Thompson, Anwick
3rd Mr M. Chadwick, Tonbridge
CLASS 19 3-pan1 entry
1st Mr B.G. Tattersall, Twickenham
CLASS 20 1-pan1 entry
1st Mr B.G. Tattersall, Twickenham
CLASS 21 1-pan 2 entries
1st Mr I. Butterfield, B'fields Nurser
3rd Mr D.C. Bessey, Shepperton
CLASS 22 3-pan 2 entries
1st Dr&Mrs R.B. Wallis, Carmarthen
2nd Mr A. Goode, Norwich
CLASS 23 1-pan 6 entries
1st Mrs K. Dryden, Sawbridgeworth
2nd Mr E.C. Jarrett, Longfield
3rd Mr & Mrs M. & C. Baron, Alresford
3rd Mr J.J. McGregor, Sheffield
CLASS 24 3-pan 2 entries
1st Dr&Mrs R.B. Wallis, Carmarthen
2nd Mrs K. Dryden, Sawbridgeworth
CLASS 25 1-pan 2 entries
1st Mr D. Sampson, Oakdene Nursery
2nd Mr & Mrs M. & C. Baron, Alresford
CLASS 26 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 27 1-pan 2 entries
2nd Mr & Mrs R.P. Bathe, Ware
3rd Mrs K. Dryden, Sawbridgeworth
CLASS 28 3-pan1 entry
1st Dr&Mrs R.B. Wallis, Carmarthen
CLASS 29 1-pan1 entry
3rd Mr A.M. Edwards, Dorking
CLASS 30 1-pan 2 entries
1st Mr J.R. Dixon, East Leake
2nd Mrs J.A. Rich, Chelmsford
CLASS 31 1-pan 2 entries
2nd Mrs M.A. Ledgerton, Braintree
3rd Mrs I Sentance, Grainthorpe
CLASS 32 1-pan 3 entries
1st Mrs J.A. Rich, Chelmsford
2nd Mr I.L. Betteridge, Ashby-de-la-Zou
3rd Mr P.M. Ranson, Chippenham
CLASS 33 3-pan1 entry
1st Mrs C.M. Coller, Norwich
CLASS 34 1-pan1 entry
1st Mrs K. Dryden, Sawbridgeworth
CLASS 35 3-pan 4 entries
1st Mrs C.M. Coller, Norwich
2nd Mrs I Sentance, Grainthorpe
3rd Mr & Mrs C.G., Carter, Burpham
CLASS 36 1-pan 5 entries
1st Miss E. Drew, Laindon
2nd Mr L. Cheeseman, Tenterden
3rd Mr&Mrs D.W. Hyde, Seend
CLASS 37 3-pan1 entry
1st Mr & Mrs C.G., Carter, Burpham
CLASS 38 1-pan 5 entries
1st Mr & Mrs C.G., Carter, Burpham
2nd Mr D.J. Hoare, Folkestone
3rd Mr L. Cheeseman, Tenterden
CLASS 39 1-pan 3 entries
1st Mr P.C. Jones, Dunstable
2nd Mr M. Smith, Hythe Alpines
3rd Mr I. Kidman, Ebchester
CLASS 40 1-pan 3 entries
1st Mr & Mrs R.P. Bathe, Ware
2nd Mrs G. Chudley, Gt.Missenden
3rd Mrs G.S. Dyer, Welford
CLASS 41 6-pan 3 entries
1st Mrs C.M. Coller, Norwich
2nd Dr T.C. Smale, Epsom Downs
3rd Mr & Mrs M. & C. Baron, Alresford
CLASS 42 3-pan 5 entries
1st Mrs I Sentance, Grainthorpe
2nd Mr & Mrs M. & C. Baron, Alresford
3rd Mr L. Cheeseman, Tenterden
CLASS 43 1-pan10 entries
1st Mr J.R. Dixon, East Leake
2nd Mr & Mrs C.G., Carter, Burpham
2nd Miss R.A. Cox, Harrogate
3rd Mr P.B. Nicholls, Shoreham by Sea
CLASS 44 3-pan1 entry
1st Mr P.B. Nicholls, Shoreham by Sea
CLASS 45 3-pan1 entry
2nd Mr D Philbey, Petersfield
CLASS 46 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 47 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 48 1-pan 4 entries
1st Mr P.B. Nicholls, Shoreham by Sea
2nd Mr M. Chadwick, Tonbridge
3rd Mr I. Robertson, Dinton
CLASS 49 1-pan1 entry
1st Mr D.L. Newsome, Dronfield
CLASS 50 3-pan 7 entries
1st Mr L. Cheeseman, Tenterden
2nd Mr&Mrs D.W. Hyde, Seend
3rd Mr H. Gill, Chelmsford
CLASS 51 1-pan12 entries
1st Mr&Mrs D.W. Hyde, Seend
2nd Mr M. Chadwick, Tonbridge
3rd Mr H. Gill, Chelmsford
3rd Mr J. Novis, Horsham
CLASS 52 3-pan1 entry
1st Mr P.M. Ranson, Chippenham
CLASS 53 1-pan1 entry
1st Mr J.R. Dixon, East Leake
CLASS 54 3-pan 2 entries
1st Mr E.C. Jarrett, Longfield
2nd Mr P.M. Ranson, Chippenham
CLASS 55 1-pan 2 entries
1st Mr & Mrs C.G., Carter, Burpham
2nd Master S.D. Newton, Fleckney
CLASS 56 1-pan 9 entries
1st Dr&Mrs R.B. Wallis, Carmarthen
2nd Mr F.M. Thompson, Anwick
3rd Mrs A. Borrill, Wymondham
3rd Dr T.C. Smale, Epsom Downs
CLASS 57 3-pan 3 entries
1st Mr D.J. Hoare, Folkestone
2nd Mr F.M. Thompson, Anwick
3rd Mrs M.A. Ledgerton, Braintree
CLASS 58 1-pan 7 entries
1st Mr D.J. Hoare, Folkestone
2nd Mrs I Sentance, Grainthorpe
3rd Mr T. Jones, Hoddesdon
CLASS 59 3-pan1 entry
1st Mr B.G. Tattersall, Twickenham
CLASS 60 1-pan 2 entries
1st Mr R Manuel, Ross-on-Wye
2nd Mr B.G. Tattersall, Twickenham
CLASS 61 1-pan 3 entries
1st Mr I. Robertson, Dinton
2nd Mrs K. Dryden, Sawbridgeworth
3rd Mr D.C. Bessey, Shepperton
CLASS 62 3-pan 6 entries
1st Dr&Mrs R.B. Wallis, Carmarthen
2nd Mrs J.A. Rich, Chelmsford
3rd Mr A.M. Edwards, Dorking
CLASS 63 1-pan15 entries
1st Mr J.J. McGregor, Sheffield
2nd Mr A.M. Edwards, Dorking
2nd Mr R.G. Rolfe, Nottingham
3rd Mr E.C. Jarrett, Longfield
3rd Dr&Mrs R.B. Wallis, Carmarthen
CLASS 64 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 65 1-pan 9 entries
1st Mr A.M. Edwards, Dorking
2nd Dr&Mrs R.B. Wallis, Carmarthen
3rd Mrs K. Dryden, Sawbridgeworth
3rd Mr&Mrs R.J.A. Leeds, Sudbury
CLASS 66 3-pan 4 entries
1st Dr&Mrs R.B. Wallis, Carmarthen
2nd Mr E.C. Jarrett, Longfield
3rd Mr P.H. Pickford, Shaftsbury
CLASS 67 1-pan 4 entries
1st Mrs P.A. Turtle, Sible Hedingham
2nd Mr&Mrs R.J.A. Leeds, Sudbury
3rd Mr H.T. Brown, East Wittering
CLASS 68 3-pan 2 entries
1st Mrs K. Dryden, Sawbridgeworth
2nd Dr&Mrs R.B. Wallis, Carmarthen
CLASS 69 1-pan 8 entries
1st Mrs I Sentance, Grainthorpe
2nd Mr R.G. Rolfe, Nottingham
3rd Mrs K. Dryden, Sawbridgeworth
CLASS 70 1-pan 7 entries
1st Mr&Mrs J.W. Hancox, Maidenhead
2nd Mr P.M. Ranson, Chippenham
3rd Mr R.W. Drew, Laindon
CLASS 71 1-pan 6 entries
1st Mr P.M. Ranson, Chippenham
2nd Mr&Mrs D.W. Hyde, Seend
3rd Mr & Mrs C.G., Carter, Burpham
CLASS 72 3-pan 3 entries
1st Mr M. Smith, Hythe Alpines
2nd Dr&Mrs R.B. Wallis, Carmarthen
3rd Mrs J.A. Rich, Chelmsford
CLASS 73 1-pan 5 entries
1st Mr P.B. Nicholls, Shoreham by Sea
2nd Dr&Mrs R.B. Wallis, Carmarthen
3rd Mr T. Jones, Hoddesdon
CLASS 74 1-pan 6 entries
1st Mr R.W. Drew, Laindon
2nd Dr&Mrs R.B. Wallis, Carmarthen
3rd Mr A.M. Edwards, Dorking
CLASS 75 6-pan 2 entries
1st Mr&Mrs R.J.A. Leeds, Sudbury
2nd Dr&Mrs R.B. Wallis, Carmarthen
CLASS 76 3-pan 2 entries
1st Dr&Mrs R.B. Wallis, Carmarthen
CLASS 77 1-pan 5 entries
1st Mr R.W. Drew, Laindon
2nd Mrs C.M. Coller, Norwich
3rd Mr E.C. Jarrett, Longfield
CLASS 78 3-pan1 entry
1st Mr I. Kidman, Ebchester
CLASS 79 1-pan 8 entries
1st Mr J.R. Dixon, East Leake
2nd Mr&Mrs D.W. Hyde, Seend
3rd Mr&Mrs J.W. Hancox, Maidenhead
CLASS 80 6-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 81 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 82 1-pan 2 entries
1st Mrs J.M. Bourne, Dawlish
2nd Mr D.C. Bessey, Shepperton
CLASS 83 3-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 84 1-pan1 entry
1st Mr & Mrs M.J. Reed, Crawley
CLASS 85 1-pan 2 entries
1st Mr & Mrs M.J. Reed, Crawley
3rd Mr J. Novis, Horsham
CLASS 86 1-pan1 entry
1st Mrs R.E. Jones, Rivenhall
CLASS 87 1-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 88 3-pan 2 entries
2nd Mrs R.E. Jones, Rivenhall
3rd Mr R.E. Evans, Wealdstone
CLASS 89 1-pan 2 entries
1st Mr M Childerhouse, Brigg
2nd Mr R.E. Evans, Wealdstone
CLASS 90 1-pan 2 entries
1st Miss P.E. Collison, Barnet
2nd Mr D.C. Bessey, Shepperton
CLASS 91 1-pan 2 entries
1st Mr D.C. Bessey, Shepperton
2nd Miss P.E. Collison, Barnet
CLASS 92 3-pan 2 entries
1st Mr M. Pollard, West Grinstead
2nd Mr R.E. Evans, Wealdstone
CLASS 93 1-pan 4 entries
1st Mrs S. Card, Graveley
2nd Mr & Mrs M.J. Reed, Crawley
3rd Mr M. Pollard, West Grinstead
CLASS 94 1-pan 2 entries
1st Mr M. Brett, Maidstone
2nd Mr R.E. Evans, Wealdstone
CLASS 95 3-pan 2 entries
1st Mr R.E. Evans, Wealdstone
3rd Mrs G.S. Dyer, Welford
CLASS 96 1-pan 3 entries
1st Mrs R.E. Jones, Rivenhall
2nd Mrs G.S. Dyer, Welford
3rd Mr R.E. Evans, Wealdstone
CLASS 100 3-pan 4 entries
1st Mr R.E. Evans, Wealdstone
2nd Mr C.P. Dart, Taunton
3rd Mr D.C. Bessey, Shepperton
CLASS 101 1-pan 6 entries
1st Mr & Mrs M.J. Reed, Crawley
2nd Mr I. Sharpe, St. Albans
3rd Mr D.C. Bessey, Shepperton
CLASS 102 3-pan 3 entries
1st Mr P Cumbleton, Tilehurst
2nd Mr M Childerhouse, Brigg
3rd Mrs R.E. Jones, Rivenhall
CLASS 103 1-pan 3 entries
1st Mr M Childerhouse, Brigg
2nd Mr P Cumbleton, Tilehurst
3rd Mr R.E. Evans, Wealdstone
CLASS 104 1-pan 3 entries
1st Mr P Cumbleton, Tilehurst
2nd Mr & Mrs M.J. Reed, Crawley
CLASS 105 1-pan 5 entries
1st Mr P Cumbleton, Tilehurst
2nd Mr. R.G. Parker, Irchester
3rd Mr J. Novis, Horsham
CLASS 106 1-pan 5 entries
1st Mr M Childerhouse, Brigg
3rd Mr P Cumbleton, Tilehurst
CLASS 107 1-pan 2 entries
1st Mr & Mrs M.J. Reed, Crawley
CLASS 108 1-pan1 entry
2nd Mr D.C. Bessey, Shepperton
CLASS 109 1-pan 2 entries
2nd Mr A.R. Jones, Rivenhall
3rd Mr R.E. Evans, Wealdstone
CLASS 110 1-pan0 entries
NO RESULTS
CLASS 111 1-pan 2 entries
1st Miss P.E. Collison, Barnet
2nd Mr R.E. Evans, Wealdstone
CLASS 112 1-pan 5 entries
1st Mr P Cumbleton, Tilehurst
2nd Mr A.R. Jones, Rivenhall
3rd Mr R.E. Evans, Wealdstone
CLASS 115 3-pan 8 entries
1st Mr M. Pollard, West Grinstead
2nd Mrs G.S. Dyer, Welford
3rd Mr R. Alabaster, Rayleigh
3rd Mrs N. St.Claire, Sth.Woodham Fer
CLASS 116 1-pan10 entries
1st Mrs N. St.Claire, Sth.Woodham Fer
2nd Mrs J. Kitson, Royston
3rd Mrs M. Brine, Rayleigh
CLASS 117 3-pan 3 entries
1st Mr R. Alabaster, Rayleigh
3rd Mrs M. Brine, Rayleigh
CLASS 118 1-pan 7 entries
1st Mr R. Alabaster, Rayleigh
2nd Mrs M. Brine, Rayleigh
3rd Mr L. Reuben, North Chailey
CLASS 119 1-pan 5 entries
1st Mr. R.G. Parker, Irchester
2nd Mr R. Alabaster, Rayleigh
3rd Mrs G.S. Dyer, Welford
CLASS 120 1-pan 4 entries
1st Mr R. Alabaster, Rayleigh
2nd Mr M. Pollard, West Grinstead
3rd Mrs N. St.Claire, Sth.Woodham Fer
CLASS 121 1-pan 3 entries
1st Mr R. Alabaster, Rayleigh
2nd Mr M. Pollard, West Grinstead
3rd Mrs G.S. Dyer, Welford
CLASS 122 3-pan 0 entries
NO RESULTS
CLASS 123 1-pan 5 entries
1st Mrs S. Card, Graveley
2nd Mrs J. Kitson, Royston
3rd Mr R. Alabaster, Rayleigh
CLASS 124 1-pan13 entries
1st Mr C. Everett, Tilehurst
2nd Mr. J. Evans, Farnham
3rd Mr H.A. Webb, Royston
CLASS 125 1-pan 8 entries
1st Mr M. Pollard, West Grinstead
2nd Mr I. Sharpe, St. Albans
3rd Mr. J. Evans, Farnham
3rd Mr A.R. Jones, Rivenhall
CLASS 126 3-pan 2 entries
2nd Mr R. Alabaster, Rayleigh
CLASS 127 1-pan 5 entries
1st Mr A.R. Jones, Rivenhall
2nd Mr R. Alabaster, Rayleigh
3rd Mrs G.S. Dyer, Welford
3rd Miss A Yorston, Grays